בחר רכב
רכב חדש 2020
רכב משנים קודמות

ביטוח חובה

ביטוח חובה הוא עניין פשוט לביצוע – אך חשוב להכיר את המאפיינים השונים


ביטוח חובה – מה המשמעות?

על פי החוק הישראלי, כל רכב בעל רישיון תקף חייב בביטוח חובה. למעשה, גם אם הרכב כלל לא נוסע – הוא חייב בביטוח חובה. במקרה של תאונה עם פגיעות גוף, ביטוח החובה מכסה את כלל הנזקים האפשריים לנוסעי הרכב ולנפגעי התאונה הנוספים. עלויות האשפוז, הטיפולים הנלווים, השיקום ואף הפיצויים העתידיים – כלולים כולם בפוליסת ביטוח חובה. בעוד ביטוח צד ג' וביטוח מקיף הינם רשות (אף כי הם מומלצים), החוק מחייב את הנהג להצטייד בביטוח חובה – שכן במקרה של פגיעת גוף יש צורך בפיצוי מיידי (וגבוה, במקרים מסוימים) ולנפגע אין לעיתים את היכולת לתבוע את הפוגע בבית משפט. ביטוח חובה חייב להיות על שמו של בעל הרכב.

ביטוח חובה – המחירים

מחירי ביטוח חובה נגזרים ממאפייני הנהג והרכב ומהסיכויים הסטטיסטיים לבצע תאונה עם פגיעות גוף. מאפייני הנהג הנבדקים הם גיל הנהג, מינו, ותק הנהיגה, היסטוריית התאונות שלו והיסטוריית הרשעות התעבורה. מאפייני הרכב הנבדקים הם נפח המנוע, אופי השימוש ברכב (רגיל, השכרה, אספנות, לימוד נהיגה) וכן הימצאותה של כרית אוויר אחת לפחות ברכב. בעתיד צפויים להשתנות הפרמטרים הנבדקים: נפח המנוע, שכיום אינו רלוונטי לביצועיו של הרכב, יוחלף בהספק המנוע ושאלת הימצאותן של כריות האוויר תוחלף במספרן של הכריות. טווח המחירים רחב: ביטוח חובה עבור מכונית משפחתית מודרנית עם מנוע 1,600 סמ"ק וכריות אוויר יעלה החל מ-1,255 שקל עבור נהג בן 50 ללא תאונות או הרשעות ב-3 השנים האחרונות ועד ל-4,000 שקל עבור נהג בן 18 עם עבר בעייתי. המחירים נכונים לסוף שנת 2011.

ביטוח חובה – היכן כדאי לבטח?

באתר של משרד האוצר ניתן להשוות מחירי ביטוח חובה ולקבל הצעות מחיר מחברות הביטוח השונות. בדיקה קצרה באתר תגלה כי כמעט ואין הבדלים בין חברות הביטוח. כל החברות מציעות מחירים דומים, ובמרבית המקרים ההבדלים יסתכמו בעשרות שקלים בלבד. המסקנה: בצעו את ביטוח החובה היכן שאתם מבצעים את הביטוח המקיף / צד ג'. במקרה של תאונה עם נפגעי גוף ונזקים לרכב, יהיה קל יותר לתבוע ולעבוד מול חברת ביטוח אחת. נהגים עם עבר בעייתי עלולים להיתקל בסירוב מצידן של חברות הביטוח. במקרה זה, ניתן לרכוש פוליסת ביטוח חובה ב"פול" – חברת הביטוח הממשלתית.

כתבות בנושא ביטוח חובה

תעריפי ביטוח חובה
תעריפי ביטוח חובה נגזרים בעיקר ממאפייני הנהג, אך גם ...
השוואת מחירי ביטוח חובה
השוואת מחירי ביטוח חובה היא הדרך הנכונה להוזיל את ...
 
ביטוח חובה לאופנוע
ביטוח חובה לאופנוע זה עסק יקר. מה הסיבות לכך? האם ניתן ...
ביטוח חובה לקטנוע
ביטוח חובה לקטנוע הוא מרכיב עיקרי בהוצאות האחזקה – ...
 
רכב חדש יד שניה

או:

מדורים מדריכים