דילוג לתוכן המרכזי בעמוד

הכירו את מעצמת הרכב הבאה: ערב הסעודית

בקצרה:

 • כיום תופס נפט יותר מ-90% מהייצוא של סעודיה
 • המדינה מחפשת להרחיב את פעילותה בתחום הרכב החשמלי
 • לחימה בין ישראל לחמאס? לא באמת מדאיגה אותם
נשיא סין שי ג

לפני כחודש ימים פרסמנו כי יונדאי מקימה מפעל לייצור מכוניות בערב הסעודית בהשקעה של 500 מיליון דולר, בתמיכת קרן העושר הציבורית של סעודיה (PIF). ובראיון שערך לאחרונה בלומברג עם שר ההשקעות הסעודי, ח'אלד אל-פאלח (Al-Falih), אמר הבכיר כי סעודיה מחפשת להרחיב את פעילותה בתחום הרכב. הן בייצור סוללות לרכב חשמלי והן בייצור מכוניות מבוססות מימן. "השלב הבא בהתפתחות שלנו נמצא בשליטה בכל שרשרת האספקה, מחומרי הגלם לייצור סוללות ועד השלמת הבנייה של רכב חשמלי במלואו." אמר אל-פאלח.

יונדאי קונה

כחלק מהמאמץ למשוך השקעות זרות, ערב הסעודית הציבה לפני כמה שנים אולטימטום לפיו כל חברה שתרצה לזכות בפרויקטים ממשלתיים, תחויב להקים מטה אזורי בשטח המדינה עד 2024. לדברי אל-פאלח, בין 160-180 חברות גלובליות ביקשו לנהל את פעילותן משטח ערב הסעודית וזה כולל גם בנקים וחברות פיננסיים.

ודבריו מגובים במספרים. לפני כשבוע עדכנה סעודיה את הערכותיה להשקעות זרות ישירות בכלכלה אשר טיפסו בחדות מ-8 ל-33 מיליארד דולר, ואת צמיחת המשק כולו ל-1.1 טריליון דולר. בראיון הועלה חשש מסוים מעמידה ביעדים הפנטסטיים האלה בשל הלחימה בין ישראל לחמאס, אבל השר אמר שהוא אינו מודאג מהאטה אפשרית בזרימת ההשקעות לאזור בגלל המלחמה, לאור ההזדמנויות שמציעה מדינתו למשקעים.

כדי להבין את ההתפתחות המסקרנת כדאי להרחיב את הפרספקטיבה ולהביט בנושא בקונטקסט רחב מדינתי, אזורי ואף עולמי. דברי השר מגיעים כחלק מיישום יעדי 'חזון 2030' של יורש העצר מוחמד בן סלמאן, שתכליתו גוון מקורות ההכנסה של המשק הסעודי והפסקת התלות בנפט. כמובן שהעניין מקיף תחומי מסחר מגוונים, אבל אנחנו נתמקד כאן בתחום התחבורה בלבד בו סעודיה כבר הציבה יעד ייצור של 500 אלף כלי רכב חשמליים עד 2030, בנוסף לייצור כלי רכב עם מנועי בעירה פנימית.

יורש העצר מוחמד בן סלמאן

את היעד היא תשיג באמצעות פריסה רחבה של ספקים סביב תעשיית הרכב המתהווה שלה, ובאמצעות קרן העושר הסעודית (PIF) שסגרה עסקאות עם יונדאי הקוריאנית שלה זה מפעל ראשון במזרח התיכון, לוסיד שיוצאת לראשונה מחוץ לגבולות ארה"ב וגם עם פירלי שתבנה מפעל צמיגים בהשקעה של יותר מ-550 מיליון דולר ותשרת חברות אלה ואחרות שיצטרפו.

נזכיר כי לפני כשנה הודיעו קרן האושר הסעודית (PIF) וחברת הטכנולוגיה הטייוואנית 'פוקסקון' (Foxconn) על הקמת מותג רכב סעודי ראשון בשם 'שאר' (Ceer) שייצר מכוניות חשמליות על בסיס טכנולוגיה של ב.מ.וו.

מה אנחנו חושבים: עד לפני כשנתיים נראה היה ש'חזון 2030' של בן סלמאן מדשדש ומתקשה למצוא משקיעים. התוכנית שהוצגה ב-2016, כשנה לפני שבן סלמאן הוכרז כיורש העצר, נראתה מגלומנית, עם מגה פרויקטים כמו הקמת העיר התעשייתית הצפה הגדולה בעולם.

ואם השאיפות הגרנדיוזיות לא הספיקו התעוררו חששות מהמדיניות והניהול של המדינה. אולטימטום החברות הזרות היה רק אחד מהם כשהשיא הגיע בעת מעצר הנסיכים ואנשי העסקים מקומיים ב-2017, וחיסול העיתונאי ג'מאל חשוקג'י ב-2018. סעודיה ניסתה להרגיע ולעודד, ופעם אחר פעם עדכנה את תחזיות הצמיחה שלה בספרים, למרות שבפועל התקשתה למצוא משקיעים זרים.

אלא שבחסות הגב הכלכלי החזק שמעניק הנפט המהווה יותר מ-90% מהייצוא, שורת רפורמות חברתיות ודתיות, התרחקות מאיראן, קטאר ורוסיה, ופיתוח קשרים דיפלומטיים עם המערב, החלו חברות זרות למצוא בסעודיה בית לקידום עסקיהם.

האם זה בזכות יורש העצר הכל-יכול או האם הרצון המערבי לבלימת איראן, קטאר ורוסיה? כנראה שאין לכך תשובה חד-משמעית, אבל כיוון ההתרחקות של סעודיה מהנפט, ורצונה להפוך למעצמה אזורית ברור. וההשפעה הצפויה על עולם הרכב אמורה להיות ברורה לכל.

למאמר זה התפרסמו 10 תגובות

יעוץ מקצועי חינם לפני קניית רכב
 • צור קשר בוואטסאפ
 • התקשר אלינו

הוספת תגובה

תגובות

תגובות לכתבה

 • 1. ישיגו את זה רק אם יתקרבו למערב 
  מני, 15-11-2023

  אף חברה לא תשקיע במדינה שיש ספק לגבי העתיד שלה - אם הם יבחרו חד משמעית במערב אז הם יצליחו. אם יבחרו ברוסיה/סין/איראן וכו אז אין להם סיכוי. מבחינתנו זה טוב כי האינטרס שלהם הוא מערב ונורמליזציה.

  סגור תגובה

 • 2. לא רואה את זה קורה 
  המלך פייסל, 15-11-2023

  לערב הסעודית אין מסורת של מדע, אין מסורת של הנדסה, אפילו בתעשיית הנפט רוב הפוזציות החשובות ממולאות ע"י זרים שכירי חרב. הIQ הממוצע של הנטייבס הוא 76*. איך יבנו תעשיית רכב מקומית?

  * ראו כאן:

  https://worldpopulationreview.com/country-rankings/average-iq-by-country

  סגור תגובה

 • 3. קרן העושר או קרן האושר 
  ד, 15-11-2023

  איפה העורך?

  סגור תגובה

 • 4. הכירו את מעצמת הרכב הבאה: ערב הסעודית 
  DANY_TORONTO, 16-11-2023

  הסעודים יכולים לבנות את כל רכבי ה-EV שהם רוצים - אבל עם המחירים הגבוהים של המכוניות הללו ובעיותיהן המרובות, האנשים המכורים לחשמל עלולים לקנות אותם. אני מאחל להם הצלחה.
  בינתיים האנשים כאן בטורונטו ובמיוחד בשכונה שלנו נוהגים במכוניות בנזין - כמו 3 המכוניות שלנו = בנטלי, לינקולן ופוקוס. בשכונה שלנו אנשים נוהגים בלנדרובר, מרצדס, פורש וכו'.
  אבל כל המכוניות האלה נמצאות מתחת לבנטלי.
  הערב מילאתי את הלינקולן ב-57 ליטר של 87 אוקטן - שילמתי 82.50 קנדי = 1.44 לליטר. בתחנת הדלק דיברתי עם בחור פרסי נחמד מאוד עם מזראטי שהוא כנראה מילא עם הבנזין העל ל-V8. סיפרתי לו שהחלום שלי היה מזראטי אך יש לנו את ה-1997 בנטלי שלנו. הוא הסכים איתי שהבנטלי נמצא ברמה מעל המכונית שלו ושל שאר המכוניות היוקרתיות בשכונה שלנו. הוא גר קצת צפונה מעלינו.
  בימים הקרובים אמלא את הבנטלי באוקטן הגבוה ביותר = הרמה הרביעית. המכונית הזו משתמשת ב-87 = הכי נמוך = הלינקולן - אבל עדיף להשתמש בדרגה הגבוהה ביותר = הרביעית = משפר את הביצועים של ה-6.75 ליטר V8 מרולס רויס עם תוספת הטורבו.
  מכיוון שלא נהגתי בבנטלי במשך שבוע אז המנוע לא התניע. הבוקר חיברתי מטען כי הסוללה הייתה מתה - כפי שראיתי על מד המתח ומד האמפר של המטען. לא נותרה קיבולת בסוללה. היא כמעט הייתה מלאה. מחר בבוקר אני אחבר שוב את המטען. בניתי אותו בעצמי.
  כך שאוכל לנהוג בסופר יוקרה!
  עם 3 המכוניות שלנו אנו נמנעים מהבעיות של רכבי החשמל! שלום לסעודים - אלוהים ישמור עליכם בהרפתקאות 1001 הלילות שלכם..!

  סגור תגובה

 • 5. גמל חשמלי 
  דרקט, 16-11-2023

  בזה יצליחו בטוח

  סגור תגובה

 • 6. כל התגובות בוטים? 
  נועם, 16-11-2023

  לא אמין

  סגור תגובה

 • 7. ידיים עובדות 
  ירוחם, 16-11-2023

  סמכתם עליהם כשטייחו לאחותכם. עכשיו תסמכו עליהם כשירכיבו לכם את הגלגלים

  סגור תגובה

 • 8. מחשבה טובה אבל באיחור 
  אחד, 16-11-2023

  האמירויות עושות את זה כבר 30 שנה. אלו תהליכים שלוקחים עשרות שנים. קודם לימודים. אחר כך ידע וניהול ובסוף קונים חברות. אין קיצורי דרך.

  סגור תגובה

 • 9. חזון 2030 הנו קללה.  
  ., 16-11-2023

  תתנגדו או שתצטערו.

  סגור תגובה

 • 10. ל2 ראינו כמה IQ יש בישראל  
  סרוסי, 21-11-2023

  ומה יצא מזה....

  סגור תגובה

לייעוץ מקצועי חינם:צרו עימנו קשר בוואטסאפ צרו עימנו קשר בטלפון 074-799-1900

מתחמי תוכן

 • ליסינג במקום לרכוש רכב, אפשר פשוט לעשות ליסינג. מה זה אומר אייקון ליסינג
 • ביטוח רכב כל מה שחשוב לדעת על ביטוח רכב. המלצות, טיפים ומדריכים אייקון ביטוח רכב
 • מימון לרכב רכישת רכב בתשלומים, מתי זה משתלם ומה חשוב לדעת אייקון מימון לרכב
 • רכב יד שניה כל מה שצריך לדעת ברכישת רכב משומש וממה צריך להזהר אייקון רכב יד שניה
 • טרייד אין מפתח תמורת מפתח: לשלם רק את ההפרש לרכב חדש יותר אייקון טרייד אין
 • בחר רכב
לפי דגם
או לפי קטגוריה
לייעוץ מקצועי חינם:צרו עימנו קשר בוואטסאפ צרו עימנו קשר בטלפון 074-799-1900
חזור למעלה