דילוג לתוכן המרכזי בעמוד

הניסוי האוטונומי הגדול לא הצליח, עכשיו הוא חוזר בקטן

Getting your Trinity Audio player ready...

בקצרה:

  • פעילות 'קרוז' נעצרה בארה"ב עקב "סכנה לציבור"
  • מואשמת בהסתרת מידע על תאונה במעורבות הולך רגל
  • כעת היא חוזרת בקנה מידה קטן משמעותית

אחרי הפסקה כפויה מפעילות, מיזם הרובו-טקסי 'קרוז' (שבבעלות GM) עתיד לעלות בחזרה לכביש. כך מדווחת רויטרס. נזכיר כי לפני כחודש ימים הודיע משרד התחבורה של קליפורניה כי על GM להוריד מכבישי המדינה את כל מכוניות הניסוי האוטונומיות שבבעלותה, לאחר שלטענת המדינה קרוז הסתירה מידע בנוגע לתאונה במעורבת מכונית אוטונומית שלה והולך רגל.

GM Cruise

בעקבות ההחלטה עצרה GM לחלוטין את כל פעילויות קרוז בארה"ב, כולל כלי רכב אוטונומיים לגמרי (ללא נהג מאחורי ההגה) וכאלה עם נהג שמתפקד בעיקר כמשגיח.

המיני-סערה הזו, בעלת השלכות פליליות אפשריות, אילצה את מנכ"ל 'קרוז' קייל פוגט (Vogt) ואת מנהל המוצר הראשי דניאל קאן (Kan) לפרוש מתפקידם. במקביל הודיעו ב-GM כי הם נוקטים בכל הצעדים הדרושים לשיפור הביטחון והבטיחות במכוניות, עם ניסיון לבנות מחדש את אמון הציבור ברכב ללא נהג.

לדברי GM, החזרה לפעילות תהיה צנועה וממוקדת יותר ותתרחב רק בהמשך. בשלב ראשון יתמקד הניסוי בדגם מבוסס שברולט בולט (שממילא היה עיקר הפעילות עד עתה), ורק בהמשך יצטרף מוביל נוסעים גדול ללא נהג, הגה ודוושות (כפי שכבר היה בדגם שנקרא Origin אשר פעל במספר מדינות בארה"ב).

ב-GM לא נקבו היכן יחזרו לפעילות, אבל סביר להניח שקליפורניה לא תהיה אחת מהן, למרות שהיתה כר הניסויים הגדול ביותר עבור קרוז, בדגש על סן פרנסיסקו. כנראה שתהיה זו טקסס בה קרוז כבר פעילה ובה רגולציה מעט יותר מתירנית.

מה אנחנו חושבים: לפני שקרוז השעתה פעילות, העריכה מנכ"לית GM, מארי בארה (Barra), כי קרוז וטכנולוגיה אוטונומית יכולות להניב 50 מיליארד דולר ב-2030, כחלק מתכנית יעד הרווח של הקבוצה - 280 מיליארד דולר.

אלא שגם ברבעון השלישי של השנה קרוז הפסידה, הפעם יותר מ-700 מיליון דולר שרק הצטרפו להפסד הכולל של 8 מיליארד דולר מאז GM רכשה את חברת קרוז בשנת 2016.

נזכיר כי קרוז היא רק חברה אחת מתוך כמה שעורכות ניסויים בכלי רכב אוטונומיים בכבישים הציבוריים של ארה"ב, תוך מטרה לבניית עתיד אוטונומי שלעת עתה עדיין נראה רחוק מאוד. על GM ויתר החברות הפועלות בתחום להתמקד בבטיחות והחזרת הביטחון בלב האזרחים העולים על המונית ללא נהג, אחרת יהיו מלא רובוטקסי על הכביש אבל אף אחד לא יעשה בהן שימוש.

פורסם לראשונה ב- 29-11-23

למאמר זה התפרסמו 11 תגובות

יעוץ מקצועי חינם לפני קניית רכב
  • צור קשר בוואטסאפ
  • התקשר אלינו

הוספת תגובה

תגובות

תגובות לכתבה

חזור למעלה