דילוג לתוכן המרכזי בעמוד

5 טיפים לטיול עם רכב חשמלי

Getting your Trinity Audio player ready...

כמות כלי הרכב החשמליים על כבישי ישראל נמצאת במגמת עליה תלולה, כאשר קרוב ל-30 אלף רכבים חשמליים נמכרו כאן ב-2022, ועוד כ-17 אלף רכבים חשמליים הספיקו כבר להימכר כאן בחודשים הראשונים של 2023.

מרבית בעלי הרכבים החשמליים כבר סיגלו לעצמם את הרגלי השימוש ביומיום - טוענים בבית או בעבודה, נוסעים למרחקים קבועים ונהנים מחסכון משמעותי בעלויות האנרגיה והתחזוקה. אבל מה קורה כאשר רוצים לשבור שגרה ולצאת לטיול? לנסוע למרחק גדול יותר, להתרחק מהסביבה המוכרת ואולי גם להתקרב למגבלות טווח הנסיעה? הטיול ברכב חשמלי יכול להיות מוצלח במיוחד הודות לעלויות הנסיעה הנמוכות, הביצועים הטובים בדרך כלל והשקט האופייני, אבל חשוב גם להכיר את האתגרים ולהיערך אליהם, על מנת להימנע ממבוכה.

 

1. תכננו את המסלול

לכל רכב חשמלי יש את טווח הנסיעה המוצהר שלו, ואם אתם כבר משתמשים ברכב מזה כמה חודשים - אתם בוודאי גם מכירים את טווח הנסיעה המעשי, שיכול להיות שונה במעט מהנתון המוצהר. השוו את הנתון הזה עם המרחק אותו אתם צפויים לעבור במהלך הטיול, ובדקו אם תזדקקו לעצירה בדרך לטובת טעינה.

קחו בחשבון שאם בדרך כלל אתם עומדים בפקקים בדרך לעבודה ובטיול אתם צפויים לנסוע על כבישים מהירים, צריכת החשמל תעלה והטווח יהיה קצר מבדרך כלל. הביאו בחשבון גם אפשרות של נסיעה בעליות שתגביר את צריכת החשמל, או עיקופים אפשריים שיתכן ותבצעו במהלך הטיול, ויגדילו את המרחק. תדאגו תמיד לתכנן את המסלול כך שתישאר לכם רזרבה של 100 ק"מ לפחות, במידה והנסיעה תתארך או שעמדת הטעינה בדרך תתגלה כתקולה ותצטרכו לחפש אחת אחרת.

ולא צריך לחשוש גם מטיול עם רכבים בעלי טווח קצר יחסית - רק להיערך בהתאם. למשל, נסיעה מתל אביב למרכז רמת הגולן עם יונדאי קונה חשמלית, בגרסת הבסיס שכוללת סוללת 39.2 קוט"ש ומציעה טווח נסיעה של 305 ק"מ, תדרוש עצירה אחת קצרה לטעינה מהירה. בגרסה הבכירה של יונדאי קונה, עם סוללת 64 קוט"ש וטווח של 484 ק"מ, ניתן יהיה לבצע את הנסיעה גם ללא עצירות לטעינה.

 

2. השתמשו נכון ברגנרציה

כמעט בכל רכב חשמלי אפשר לבחור את עוצמת הבלימה הרגנרטיבית, המסייעת להחזרת אנרגיה לסוללה ומאפשרת צמצום השימוש בבלמים, בין אם באמצעות תפריט ייעודי במסך המגע או - כמו בחלק מהרכבים, בהם יונדאי קונה - באמצעות מנופים נוחים לשימוש מאחורי ההגה. כלל אצבע: בנסיעה עירונית כדאי לבחור ברמה גבוהה של רגנרציה, כי אז הסוללה תיטען בצורה יותר אפקטיבית בכל פעם שנרפה מדוושת התאוצה.  בנסיעה בין עירונית לעומת זאת זה מייצר האטות מיותרות שידרשו להאיץ לאחר מכן, מה שפוגע בצריכת החשמל וגם גורם לנסיעה מטלטלת יותר ופחות נוחה. לכן בנסיעה בכביש מהיר עדיף לבחור ברמה נמוכה של רגנרציה. לעומת זאת, בנסיעה בירידות ארוכות מומלץ להשתמש ברגנרציה גבוהה יותר.

 

3. היזהרו על הסוללה

אם אתם מתכננים לרדת מהאספלט בזמן הטיול, נדגיש כי ברכב חשמלי יש לנהוג בשבילים במשנה זהירות. זאת מכיוון שהסוללה מותקנת תמיד בחלקו התחתון של הרכב, והיא חשופה לפגיעות של בורות, מהמורות ואבנים סוררות. ומכיוון שהסוללה היא הרכיב היקר ביותר ברכב החשמלי, הזהירות חשובה שבעתיים.

 

4. הכינו את אפליקציות הטעינה הציבורית

אם אתם מתכננים להטעין את הרכב במהלך הנסיעה, נמליץ לכם להוריד מראש את האפליקציות של חברות הטעינה הגדולות ולהירשם כמנוי. בין החברות הבולטות בתחום ניתן למנות את אפקון, EV אדג', סונול EVI ופז. עדיף להירשם מראש ולהזין פרטי אשראי כדי להקל על ההתחברות בהמשך הדרך. לפני שנוסעים לעמדת הטעינה, כדאי לפתוח את האפליקציה ולוודא שהעמדה תקינה ופנויה. הניסיון מלמד כי לא תמיד המידע שם מדויק, אבל אם ראיתם שהעמדה הקרובה אליכם תקולה - עדיף כבר לחפש את העמדה הבאה. אפשר להיעזר באפליקציות השונות המציגות דיווחים של משתמשים על מצב העמדות.

 

5. תכננו את עצירות הטעינה

מכיוון שעצירה לטעינה עשויה להימשך כחצי שעה ולפעמים אפילו יותר, עדיף לעצור במקומות שבהם יהיה נעים לבלות את הזמן. כלומר, לכל הפחות בתחנות דלק בהן יש חנויות נוחות עם שירותים, שתיה קלה ומזון, או במרכזי קניות שבהם יש גם מסעדות ולפעמים גם פעילויות לילדים. ומכיוון שבדרך כלל ממילא נעצור להפסקות התרעננות במהלך יום טיול ארוך, כדאי כבר לשלב את ההפסקות האלו עם עצירות הטעינה.

קחו בחשבון שבימים שבהם ישנה פעילות מוגברת באתרי הטיול הפופולאריים, יתכן עומס בעמדות הטעינה. למשל, בעמדות של צפון רמת הגולן בסופי השבוע החורפיים שבהם רבים נוסעים לחרמון, או בעמדות של כביש הערבה בדרך לאילת בימי חול המועד או בחודש אוגוסט. במצבים כאלו עדיף לחפש עמדות פחות פופולאריות בשלבים מוקדמים יותר של הדרך, על מנת להימנע מהמתנה ממושכת בתור לעמדה.

למאמר זה התפרסמו 1 תגובות

יעוץ מקצועי חינם לפני קניית רכב
  • צור קשר בוואטסאפ
  • התקשר אלינו

הוספת תגובה

תגובות

תגובות לכתבה

חזור למעלה