דילוג לתוכן המרכזי בעמוד

מדריך הטרייד-אין המלא

Getting your Trinity Audio player ready...


שלמה לוי רואה חשבון מתל-אביב הוא איש עסוק – ישיבות, פגישות מבוקר ועד לילה. ברשותו וולוו S80 מודל 2007. הוא מרוצה מהמכונית אבל רוצה לעבור למכונית חדשה. האם רואה חשבון לוי ידביק שלט נייר על הוולבו שלו "למכירה – יד ראשונה מרו"ח"? האם הוא יפרסם מודעה ברשת האינטרנט?

התשובה היא חד משמעית לא. רואה חשבון לוי יבצע עסקת טרייד-אין - מפתח תמורת מפתח. הוא ימסור את המכונית שלו לסוכנות טרייד-אין של היבואן ממנו הוא רוצה לקנות את הרכב החדש, יוסיף סכום כסף ויקבל את המכונית החדשה. בלי עיכובים, בלי בלבולי מוח, בלי התרוצצויות. שיטת הטרייד-אין שולטת ברוב העסקאות בשוק רכבי היוקרה בישראל. אבל מתברר שבשנה – שנתיים האחרונות היא מחלחלת גם לשוק המכוניות הזולות יותר, כולל מכוניות משפחתיות.

האם הטרייד-אין משתלם בכל מקרה? כיצד יש להכין את הרכב לקראת עסקת טרייד-אין? האם אפשר לקנות מכונית משומשת בטרייד-אין? כל השאלות וכל התשובות במדריך שלפניכם. 

אז מה זה בעצם טרייד אין?

טרייד אין פירושו עסקת רכישת רכב בהמרה. הלקוח מוסר לחברת הטרייד אין את רכבו, מוסיף סכום כסף ובוחר לו רכב חדש או משומש.

למי מתאימה השיטה?

יוני שרון, מנכ"ל חברת הליסינג והטרייד אין "תמיר סוכנויות", מסביר: "שיטת הטרייד אין מתאימה לכמה סוגי לקוחות: הסוג האחד הוא אנשים הרוצים לשדרג את רכבם, ומעוניינים לחסוך זמן וטרחה. לרוב מדובר באנשים עסוקים, שאינם יכולים להתפנות לצורך מכירת רכבם, וכן לא יכולים להרשות לעצמם להישאר ללא רכב. בעסקת ההמרה הלקוח מקבל את הרכב החדש מיד לאחר מסירת הישן, וכך לא נוצר מצב בו נותר הלקוח ללא רכב. בנוסף לאלו, מגיעים למגרשי הטרייד אין גם אנשים המחזיקים רכבים בעלי סחירות נמוכה, המתקשים למכור את רכבם בכוחות עצמם. וכמובן, תמיד ישנם אלו שחוששים מביצוע עסקאות בכוחות עצמם, ומעדיפים לתת לחברה גדולה ומסודרת לטפל בעניין."

וולוו S80. יד ראשונה מרואה חשבון
וולוו S80. כמו חדשה, מטרייד-אין / צילום: ארכיון הארץ

היכן ניתן לבצע עסקאות טרייד אין?

אם מטרתכם היא להתקדם לרכב חדש 'מהניילונים', מומלץ לפנות ישירות ליבואני הרכב. רובם מחזיקים מחלקות טרייד אין, ויעבירו אליהן את הטיפול ברכבכם. אם ברצונכם לרכוש מכונית משומשת, עדיף לפנות אל אחת מחברות הטרייד אין הגדולות והמוכרות. פחות מומלץ לפנות לסוחרי רכב מקומיים – בעסקה שכזו ישנם סיכונים רבים, ולרוב לא ניתנת אחריות על הרכב.

יש לי מכונית יוקרתית ונדירה, אך השוק שלה חלש. האם גם היא מתאימה לעסקת טרייד אין?

בוודאי. לרוב, בעלי רכבים יוקרתיים מעדיפים להחליף את רכבם ברכב חדש לחלוטין. לשם כך, מחזיקים מרבית היבואנים מחלקות טרייד אין ייעודיות, אשר ישמחו לקבל גם רכבים נדירים בעלי סחירות נמוכה.

האם אוכל לשדרג בטרייד אין גם מכונית סטודנטים ישנה וחבוטה, בשווי מוערך של 10,000 שקל?

ישנן חברות טרייד אין שישמחו לקבל גם מכונית פשוטה וזולה. עם זאת, כדאי לבדוק כמה יעלה לרכוש מהחברה את הרכב החדיש ללא עסקת המרה – ייתכן ואפשרות שכזו תהיה משתלמת יותר, שכן ההנחות הניתנות על רכישה במזומן גדולות משמעותית מאלו הניתנות בעסקת טרייד אין.

במה עדיפה שיטת הטרייד אין על פני מכירה רגילה לאדם פרטי?

הטרייד אין מיועד עבור מי שלא יכול או מעוניין להשקיע זמן ומאמץ במכירת רכבו הפרטי ובקניית רכב חדש. עסקת טרייד אין הנעשית דרך חברה מסודרת חוסכת זמן והתרוצצויות, וממזערת את הסיכוי לנוכלויות. כמו כן, עסקת הטרייד אין מתאימה למי שמחזיק ברכב בעל סחירות נמוכה ומתקשה במכירת רכבו.

ובכל זאת, מה יתרונותיה של המכירה המסורתית, בשיטת 'הפתק על השמשה'?

אדם המחזיק ברכב שמור ומטופל בעל סחירות גבוהה, יוכל למכור את רכבו ביתר קלות, ולרוב יקבל בתמורה לרכבו סכום גבוה יותר מזה שהיה מקבל בעסקת טרייד אין. בנוסף, מי שישקיע את זמנו ומרצו בחיפוש סבלני יוכל למצוא בשוק הפרטי רכבים שמורים עם קילומטראז' נמוך, שאינם שכיחים בחברות הטרייד אין – מה שמכונה על ידי הישראלים "יד ראשונה מרופא".


פתק על השמשה / צילום: cc_Hugo90

מה ההבדל בין חברת טרייד אין לבין סוחר מקומי המחזיק מגרש קטן?

לרוב, חברת טרייד אין תעניק ללקוח אחריות מסוימת על הרכב הנרכש: החל מ-3 חודשי אחריות על המנוע ותיבת ההילוכים בחברות מסוימות, ועד לאחריות של שנתיים על 10 מכלולים עיקריים ברכב בחברות אחרות. בנוסף, עלולים להיות סוחרים המזייפים את עברו של הרכב ואת מונה הקילומטראז'. בחברות הטרייד אין הגדולות לא ידוע על תופעות מסוג זה.

האם מומלץ להכין את רכבי לקראת מסירתו לטרייד אין?

אין צורך. אנשי המקצוע של חברות הטרייד אין יזהו את מצבו של הרכב כך או אחרת, ויעריכו את שוויו בהתאם לפרמטרים הנקבעים על ידם.

מהי שיטת החישוב על פיה יקבע שוויו של רכבי על ידי חברת הטרייד אין?

ברוב חברות הטרייד אין, נקודת המוצא היא מחירון לוי יצחק. חלק מהחברות, נצמדות למחירון בכל שלבי התהליך, כפי שמסביר קובי בוזגלו, מנהל קשרי לקוחות בחברת אוטו סנטר: "מה שחשוב ללקוח מבחינתנו, זו הנוחות. אנחנו לא רוצים לסבך אותו עם חישובים והפחתות, ולכן בדרך כלל ניתן לו את מחיר המחירון עבור רכבו, וגם נדרוש ממנו לשלם את המחירון עבור הרכב החדש יותר שייקח. כמובן שאם יגיע לקוח עם רכב שחוק ובלוי בעל קילומטראז' גבוה, הוא לא יוכל לקבל בתמורה את הרכב השמור והמטופל ביותר. הלקוח רוצה שקט נפשי, עם מינימום טרדות – ואת זה אנחנו נותנים לו. מבחינה כלכלית אולי זה לא הפתרון המשתלם ביותר, אך הלקוחות משלמים עבור הנוחות והשירות."
 חברות אחרות אותן בדקנו, עובדות בשיטה מעט שונה:  מחיר הרכב משוקלל על פי בעלותו המקורית (פרטית, ליסינג או השכרת רכב), וכן נלקח בחשבון מצבו הפיזי של הרכב והקילומטראז' שעבר. בשיטה דומה מחושב מחיר הרכב ה'חדש', והלקוח נדרש להוסיף את הפער.


בוגאטי ויירון. פחות תתאים לעסקת טרייד אין / תמונת יצרן

ברשותי סכום כסף, אך אין רכב בבעלותי. האם חברות הטרייד אין רלוונטיות גם לגבי?

בהחלט. חברות הטרייד אין מוכרות גם רכבים ללא החלפה. למעשה, כ-50% מעסקאות הרכב בחברות הטרייד אין נעשות בקניה ישירה.

בבואי למגרש הטרייד אין, האם ניתן לסמוך על הנתונים המוצגים על ידי החברה? באם מתגלה חריגה מההסכם, האם ישנה עילה לתביעה?

ברוב המקרים, חברות הטרייד-אין מדייקות בנתונים הנמסרים אודות הרכב. אף על פי כן, מומלץ בחום לקחת את הרכב לבדיקה במכון מטעם הלקוח, אשר יספק בדיקה מהימנה ומקיפה על מצבו של הרכב. כך או אחרת, במעמד העסקה נחתם חוזה בין הלקוח לבין חברת הטרייד אין. חוזה זה משמש כמסמך משפטי לכל דבר ועניין.

בחרתי לי רכב במגרש הטרייד אין, לקחתי אותו לבדיקה, שילמתי והשארתי במקום את רכבי. אפשר לנסוע לשלום?

נא להיאזר בסבלנות. לאחר חתימת ההסכם, ודא כי על רכבך בוצעה העברת בעלות ל"תו סוחר", וכי הוא אינו רשום עוד על שמך. כך תימנע מקבלת דו"חות תנועה, קנסות וחיובים על כבישי אגרה שנצברו בעת שהרכב היה ברשות החברה. בנוסף, ודא כי בחוזה מצוינים תאריך העסקה ושעת מסירת הרכב. כך תגן על עצמך מתביעות עתידיות בגין נזקים שנגרמו על ידי רכבך הישן. לבסוף, העבר את פוליסת הביטוח אל הרכב החדש, וכעת – סע לשלום, המפתחות בפנים.

פורסם לראשונה ב- 16-08-10

 

למאמר זה התפרסמו 4 תגובות

יעוץ מקצועי חינם לפני קניית רכב
  • צור קשר בוואטסאפ
  • התקשר אלינו

הוספת תגובה

תגובות

תגובות לכתבה

חזור למעלה