בחר רכב
רכב חדש 2019
רכב משנים קודמות

"סע, יש לך עוד!" - המדריך המלא לעזרי חניה

חיישני רוורס, מצלמות, ומערכות בקרה היקפיות הולכים ומחליפים בהדרגה את עיני הנהג. בעתיד ננהג מבעד לפלזמה?מאת איתי לב

אמצעי העזר לנהג, כאלו הקשורים בפן הבטיחות האקטיבית והפסיבית של הנהיגה, יורדים אל העם והופכים נפוצים יותר ויותר. תחת קטגוריה זו אנו כוללים מערכות אשר תפקידן למנוע תאונה או למזער את נזקיה אם היא בלתי נמנעת, כגון חיישני רוורס, מצלמות חניה, מערכות למניעת סטיה מנתיב, מערכות להאטה בעת קרבה מסוכנת לרכב אחר ועוד.

בסקירה זו נתחיל בקצה התחתון של פרמידת אמצעי העזר, עם חיישן הרוורס, או חיישן החניה בשמו הנפוץ. אם בעבר היה חיישן זה מצוי בעיקר בכלי רכב מסחריים בהם שדה הראיה מוגבל, הרי שבשנים האחרונות, בהמשך למגמת העליה במכירת כלי רכב "כמו שטח" אופנתיים בהם שדה הראיה לאחור מוסתר בחלקו, ועם ירידת מחירם של חיישני הרוורס, ניכרת עליה משמעותית במספר המכוניות בהן מותקן חיישן רוורס. כיום ניתן לקבל את חיישני הרוורס גם בפורשה קאיין הגדולה והיוקרתית וגם ביונדאי i10 הקטנה והעממית.


מסך התצוגה באינפיניטי FX30d. במסך השמאלי - ההכוונה לחניה. מימין - תצוגה עילית של הרכב

חיישני רוורס פועלים בשתי שיטות: אולטרה סונית או מבוססת רדאר (דופלר). שתי השיטות מודדת שינויים בתדירות ובאורך גלי הקול הנפלטים ממקור הגל (המותקן על הפגוש), הנמצא בתנועה יחסית (קרוב- רחוק, ימינה- שמאלה) למקום המדידה, המדרכה או הרכב מאחור. מחשב המנתח את השינויים הללו מפיק הערכת מרחק ומיקום של העצם המפריע מפגוש הרכב, כאשר בתוך הרכב מותקן לרוב זמזם קולי וצג קטן המראה כיוון וטווח בתצוגה גרפית.

שלב נוסף בהתפתחות הטבעית של חיישני הרוורס, הנובע גם מעליה במספר המכוניות בהן קיים מסך מידע במרכז הקונסולה, הנן מצלמות הרוורס. ניתן להתקין מצלמה בחלק האחורי של הרכב אשר תקרין את התמונה למסך בקונסולה מול עיני הנהג או במסך ייעודי, לרוב בשילוב של חיישני רוורס. בקרב יצרניות היוקרה בכלל, וברכבי השטח בפרט, מוצע שילוב של כמה מצלמות אשר יכולות לייצר תמונה ממעוף הציפור לנהג המדמה מבט-על של הרכב. לעת עתה מותקנות מערכות אלו בפולקסווגן טוארג ובאינפינטי EX, אולם ניתן לשער כי בתוך כמה שנים תוצענה המערכות גם ברכבים עממיים יותר. בדור הנוכחי של ב.מ.וו. סדרה 7 ניתן להזמין צמד מצלמות בכנפיים הקידמיות, כך שבעת התקרבות לצומת יכול הנהג לראות תנועה מתקרבת משני צידי הרכב, גם כאשר הוא עצמו אינו יכול לראות את הצומת.


ב.מ.וו סדרה 7. מימין לגלגל - מצלמת הכנף / צילומי יצרן

באמצע שנת 2010 הונחה הצעת חוק על שולחן הכנסת המנסה לחייב התקנת חיישני רוורס בכל מכונית חדשה אשר תעלה על הכביש. עם זאת, התועלת הבטיחותית בחיישנים אלו הוטלה בספק על ידי מכון המחקר של הכנסת, אשר בדק ומצא כי אין מדינה בעולם בה התקנת חיישני רוורס הנה חובה וכי לרוב החיישנים מוגדרים כאביזר נוחות ולא כאביזר בטיחות. מנתוני הרשות הלאומית לבטיחות בדרכים עולה כי בתאונות חצר (תאונות אשר אירעו בסמוך למקום המגורים ובחניונים, בעת חניה או יציאה מחניה( אשר אירעו במהלך שנת 2009 נהרגו שבעה הולכי רגל בגיל אפס עד ארבע שנים , ו-155 פעוטות עד גיל ארבע שנים נפצעו בתאונות אלו. מבחינה סטטוטורית, אין בישראל תקן המסדיר את נושא יבוא מערכות אלו והתקנתן וטווח המחירים שלהן נע מכמה מאות שקלים בלבד ועד לכמה אלפים למערכת הכוללת מצלמות ומסכי LCD.

בכל מקרה, יש לזכור כי מערכות אלו אינן תחליף למבטו של הנהג לכיוון אליו הוא נוסע, גם אם זה לאחור, ויש לנהוג בזהירות מרבית על אף הימצאותן של מערכות אלו.
 

למאמר זה התפרסמו 0 תגובות.
הוספת תגובה
הוספת תגובה
כותרת:
שם:
תגובה:


ייעוץ מקצועי לפני קניית רכב 072-33-44-806
רכב חדש יד שניה

או:

מדורים מדריכים