בחר רכב
רכב חדש 2020
רכב משנים קודמות

שנת מודל / שנת דגם

מתי נפתחת שנת דגם חדשה? איך מחשבים ירידת ערך? מדוע השיטה הישנה בוטלה? כל השאלות, כל התשובות
מאת iCar

אין יותר מודל 2009. לא יהיה מודל 2010. אז מה כן יהיה? רישום המכוניות בישראל מתבצע בשיטה חדשה - לפי תאריך העלייה לכביש, כלומר לפי תאריך הרישום במשרד הרישוי.

למה זה טוב? כי בעבר נקבעה שנת הדגם לפי הספרה העשירית במספר השלדה של המכונית - VIN Number. יבואנים עם קשרים טובים אצל יצרני הרכב קיבלו מוקדם יותר מאחרים את הספרה הרצויה להם במספר השלדה וכך הצליחו לשווק מכוניות כביכול חדשות יותר לפני המתחרים. הזריזים והמקושרים שיווקו מכוניות של "השנה הבאה" כבר ב-1 במאי של השנה הנוכחית. כלומר ב-1 במאי 2007 הם כבר שיווקו מכוניות מודל 2008. יצרנים פחות מקושרים קיבלו את הספרה הנכספת רק ביולי, אוגוסט ואפילו ספטמבר. ובעצם התאפשר מצב לפיו הדגם הוא לא דגם חדש/חדיש אבל שווק ככזה.
 

אז איך זה עובד עכשיו? החל באפריל 2008 לא רשומה שנת מודל/שנת דגם אלא תאריך עלייה לכביש.

ומה יקרה למחירי המחירון של המכוניות המשומשות? לכאורה המחירים אמורים לא לרדת במדרגות או בקפיצות כל שנה. הירידה אמורה להיות מדורגת יותר. בפועל החליט מו"ל המחירון לוי יצחק להצמיד את שנת הדגם לשנה הקלנדרית. כך שבפועל, מבחינת ערך משומשות, עדיין יש שנת דגם / שנת מודל.

והיבואנים?מוקדם עדיין לראות גיצד שינוי השיטה ישפיע עליהם. מה שבטוח, כעת מוטלת עליהם מגבלה חדשה: מכוניות שישכבו במחסנים במשך שנה שלמה ולא יעלו על הכביש יהיו חייבות להירשם על שם היבואן ולצאת למכירה כמכוניות משומשות יד שנייה.

ולמה בעצם החליפו את שיטת רישום שנת הדגם? א. כדי להקל על הצרכנים. וליצור שיטה ברורה יותר שמיישרת קו עם מדינות אחרות בעולם. ב. כדי להקל על יבוא מקביל. יבוא מקביל פירושו יבוא רכב שלא על-ידי היבואן הרשמי הקיים, אלא על-ידי יבואן מקביל. שיטת הרישום הישנה נתנה יתרון ברור ליבואנים "רשמיים" ותיקים ובעלי קשרים עם היצרן - שכאמור הצליחו לקבל במועד מוקדם יחסית את הספרה העשירית שמסמנת את הדגם של השנה הבאה / השנה החדשה. ליבואן מקביל שקונה מלאי קיים של רכב אין סיכוי לקבל ספרה עשירית כרצונו ולכן ידו תהיה תמיד על התחתונה. השיטה החדשה פותרת את הבעיה הזאת אבל המרחק מכאן ועד להכנסת תחרות אמיתית ביבוא רכב הוא עוד רחוק.

>> לקריאה נוספת >> מדריך לקניית רכב חדש

למאמר זה התפרסמו 0 תגובות.
הוספת תגובה
הוספת תגובה
כותרת:
שם:
תגובה:


ייעוץ מקצועי לפני קניית רכב 072-33-44-806
רכב חדש יד שניה

או:

מדורים מדריכים