מאי 2022: שוק הרכב בירידה, אבל לא אצל כולם

מאי 2021: שוק הרכב בירידה, אבל לא אצל כולם


השנה עלו על הכביש 11% רכבים פחות מאשר בשנה שעברה, אבל הצצה לביצועי היבואנים מגלה את המרוויחים והמפסידיםמאת נועם ריין

ב-5 החודשים הראשונים של שנת 2022 עלו על כבישי ישראל 135,972 רכבים חדשים, ירידה של 10.9% לעומת התקופה המקבילה אשתקד. הירידה לא נובעת כמובן מהאטה בביקושים - אלה רק הולכים ועולים - אלא ממגבלות המלאי החריפות מהן סובלים יבואני הרכב.

אבל בעיות המלאי כנראה לא זהות אצל כל המותגים: טבלת המסירות מצביעה על שינויים דרמטיים במיקום של מספר מותגים, חלקם זכו לעליה מרשימה הודות למלאי זמין גדול יחסית של רכבים, בעוד אחרים רשמו ירידה משמעותית בשל היעדר רכבים זמינים.

בצמרת אין שינויים בולטים - השלישיה המובילה נותרה זהה, וסקודה נחלשה מעט. סיטרואן ופיג'ו רשמו עליה משמעותית והתברגו בעשיריה המובילה של השוק, כמו גם מרצדס ששומרת על מקומה בטופ 10 מאז תחילת השנה, ועקפה את אודי אחרי שנים רבות. אצל MG העליה גם כן בולטת, במיוחד לאור העובדה שהמותג משווק באופן מעשי דגם אחד בלבד, ה-EHS הנטען.

טבלת מסירות לפי מותג

בגזרת מותגי החשמליות, טסלה רושמת ירידה לאור העיכוב של חלק מהמשלוחים, ואילו ג'ילי חולפת על פניה - אך הזינוק הוא למראית עין בלבד, שכן מרבית המסירות של המותג החלו רק בשנה הנוכחית.


נתונים מסקרנים נוספים שנצפו בטבלת המסירות: פולקסווגן ממוקמת מתחת לאודי, ושתיהן לא רחוקות מתת המותג הספורטיבי קופרה, שמסר קרוב ל-1,000 רכבים בשנה הנוכחית; רנו מסרה השנה 1,081 רכבים בלבד, פחות מאופל וג'יפ ורק מעט יותר מלקסוס ואיסוזו; הונדה צנחה אל המקום ה-38 עם 183 מסירות בלבד, פחות מאיווייז, לנדרובר וסאנגיונג, ומעט יותר מאלפא רומיאו.

מאי 2022: שוק הרכב בירידה, אבל לא אצל כולם

דירוג יבואני הרכב

הפערים בין המותגים השונים בולטים אף יותר בטבלת היבואנים. על אף הירידה הכללית במסירות השנה, שלושת היבואנים המובילים (הנוכחיים) לא נפגעו ואף רשמו עליה במספרי המסירות. צ'מפיון מוטורס, שהיתה היבואנית השניה בגודלה לפני שנה, צנחה בכמעט 50% וירדה אל המקום הרביעי.

דלק מוטורס רושמת גם היא תקופה טובה יחסית וגם אצל לובינסקי מצב העניינים משביע רצון, אך ישנה שורה ארוכה של יבואנים שרושמת ירידות ענק: קרסו מוטורס איבדה את מרבית מכירותיה השנה, וגם סמלת, UMI, מכשירי תנועה ומאיר רשמו ירידות חדות.

טבלת מסירות לפי יבואן

עם זאת, הירידה במסירות לא מלמדת בהכרח על הפסדים: החיתוך הדרמטי בהנחות לציי הרכב והמעבר למכירות אצל הקהל הפרטי העלה משמעותית את הרווח הממוצע ממכירת רכב חדש. 
למאמר זה התפרסמו 1 תגובות.
הוספת תגובה
הוספת תגובה
כותרת:
שם:
תגובה:


1. מגיע לצמפיון מוטוטרס  לצערי הרב במשך שנים הייתי ממליץ על הרכבים שלהם. בפ...

נהגוס,12.06.2022
ייעוץ מקצועי לפני קניית רכב 072-33-44-806
רכב חדש יד שניה

או:

מדורים מדריכים