דילוג לתוכן המרכזי בעמוד

איוולת: התחבורה הציבורית פועלת בשבת, אבל בהיחבא

משחק הניחושים של הנוסעים - התחבורה הציבורית פועלת בסופ״ש אך לא ידוע באיזו שעה: מאז פרוץ המלחמה פועלת הרכבת ומופעלים חלק מקווי האוטובוסים בשבת, בחלק מהמקרים אף בחינם. זאת כדי לאפשר לחיילי מילואים ומפונים לנוע בחופשיות עם תחבורה ציבורית גם בסופי השבוע - כך באופן רשמי.

רכבת ישראל

ישנה רק בעיה אחת. זמני האוטובוסים והרכבות לא מתפרסמים בשום אתר רשמי של חברות התחבורה הציבורית ולציבור - גם חיילים ומפונים - אין מידע מדויק על זמני הנסיעות. משרד התחבורה הודיע אכן חודש המלחמה שחלף על הפעלת רכבות בשיטת 'מלא וסע' החל מיום שישי ב-18:00 ולאורך כל הלילה, כאשר בימי שבת רכבות פעלו בתדירות של אחת לארבע שעות מ-07:00 בבוקר ועד 21:00 בערב.

אך תצוגה של מתי בדיוק הרכבות יעברו לא נמצאת באתרים גם לא היום (ה׳) כ-48 שעות לפני הפעלת השירות בסוף השבוע הקרוב. 

בתחילת השבוע דיווחנו כי במשרד התחבורה הוחלט כי הרכבות יפעלו בסופי השבוע עד תום הלחימה וכך גם יהיה לגבי מספר מצומצם של אוטובוסים המגיעים מקרבת מקום לבסיסים ומרכזי ערים נבחרות. כך למשל, רכבות פועלות בחינם בשעות המצוינות בין תחנות באר שבע מרכז לנהריה ועוצרות בדרך בתחנות נתב״ג, סבידור מרכז וחוף הכרמל.

אלא שנוסעים שרצו לתכנן נסיעה בסוף השבוע האחרון בעיקר ברכבת, התקשו להשיג מידע מתי בדיוק הרכבת תעבור בתחנות המוצא והיעד שלהם. מעדויות שהגיעו ל-ynet ו״ידיעות אחרונות״, באתרי הרכבת והאוטובוסים המידע לא היה זמין וכך גם באתר משרד התחבורה.

גל, המתגוררת בשרון סיפרה כי ניסתה להבין מתי תעבור הרכבת שהיא צריכה ונכשלה בעת שיטוט באתר הרכבת. "תכננתי להשתמש ברכבת בסופי השבוע האחרונים, בהסתמך על הפרסומים לפיו היא עתידה לפעול. ואכן, כשנכנסים לאפליקציה - מופיע כיתוב לפיו הרכבת פועלת בשישי ושבת.

"אך כשמנסים לבדוק שעות ספציפיות - זמני הרכבות נעלמים ומופיע כיתוב לפיו הרכבת הבאה היא ביום ראשון. זה מרתיח ומקומם, לא סביר שכלי תחבורה ציבורית מרכזית במדינה, שאין לו תחלופה, לא פועל בזמנים כאלו באופן קבוע. אנשים זקוקים לפעילות של הרכבת בשגרה, ועל אחת כמה וכמה בזמני חירום".

יעל, שגרה בבנימינה ורצתה להגיע לתל אביב וחיפה בסוף השבוע הקרוב, ניסתה לברר היום ברשות לתחבורה ציבורית מתי תוכל לעלות עליה, אך בשיחה נודע לה כי רק ביום הנסיעה, בין אם בשישי או שבת, יהיה ידוע מתי הרכבת תפעל.

 ״אני מאוד רוצה לתכנן את הנסיעה שלי בסוף השבוע ולפיה דברים אחרים, אבל לאף אחד אין תשובות עבורי לא לגבי הרכבת ולא לגבי אוטובוסים״, היא אומרת. ״במוקד של משרד התחבורה אמרו שהם עדיין לא יודעים מתי יעברו רכבות למרות שרציתי לדעת מראש. ניסיתי גם לבדוק בחברות האוטובוסים אבל אף אחד לא ידע להגיד לי מה יפעל״.

מבדיקה שעשה ynet בסוף השבוע האחרון, אתר הרכבת לא עודכן בשעות הנסיעות, אך כאמור הרכבות פעלו לפי מתכונת המלחמה שנקבעה, קרי רכבת אחת שעושה את כל המסלול לכל כיוון כל ארבע שעות.

להערכת גורמים שונים, זמני הרכבות והאוטובוסים אינם מפורסמים בשל העובדה שבמשרד התחבורה מבקשים שלא ל'נרמל' את המצב ולא לעורר עליהם את חמתן של המפלגות הדתיות בקואליציה.

מתנועת ישראל חופשית נמסר: "בחירתו של משרד התחבורה להסתיר מאזרחים מידע אודות הפעלת תחבורה ציבורית בסוף שבוע, זו השבת השנייה ברצף, פוגעת באופן אקטיבי בחיילים ומשרתי מילואים שיוצאים לגיחה קטנה הביתה וצריכים לחזור לבסיסם, וגם באזרחים שרוצים לבקר את קרוביהם וזקוקים למידע החיוני.

"חוסר השקיפות מצד שרת התחבורה מירי רגב, שיודעת לייצר לעצמה פרסום כל פעם שהיא חפצה בכך, מעיד על כוונת מכוון למנוע מהציבור שירות כה אקוטי בזמן מלחמה, ובחירת השרה למלא פיה מים מעידה על שיקול דעת ציני וצר, והוכחה נוספת שיציבות הכיסא חשובה לה יותר מטובת הציבור".

ממשרד התחבורה נמסר: ״התחבורה הציבורית פועלת בהתאם לצורכי הביטחון ע״פ הערכת מצב עדכנית המתקיימת בסוף השבוע. לאחר קבלת ההחלטות על ידי הגורמים הרלוונטיים, לוחות הזמנים מתפרסמים באתר, ביישומונים ובמוקד משרד התחבורה. לאור העובדה כי היקף הפעילות משתנה ונקבע רק בסוף השבוע ובהתאם להערכת המצב כאמור, הוא מתפרסם מיד עם קביעתו״.

למאמר זה התפרסמו 120 תגובות

יעוץ מקצועי חינם לפני קניית רכב
  • צור קשר בוואטסאפ
  • התקשר אלינו

הוספת תגובה

תגובות

תגובות לכתבה

לייעוץ מקצועי חינם:צרו עימנו קשר בוואטסאפ צרו עימנו קשר בטלפון 074-799-1900

מתחמי תוכן

  • ליסינג במקום לרכוש רכב, אפשר פשוט לעשות ליסינג. מה זה אומר אייקון ליסינג
  • ביטוח רכב כל מה שחשוב לדעת על ביטוח רכב. המלצות, טיפים ומדריכים אייקון ביטוח רכב
  • מימון לרכב רכישת רכב בתשלומים, מתי זה משתלם ומה חשוב לדעת אייקון מימון לרכב
  • רכב יד שניה כל מה שצריך לדעת ברכישת רכב משומש וממה צריך להזהר אייקון רכב יד שניה
  • טרייד אין מפתח תמורת מפתח: לשלם רק את ההפרש לרכב חדש יותר אייקון טרייד אין
  • בחר רכב
לפי דגם
או לפי קטגוריה
לייעוץ מקצועי חינם:צרו עימנו קשר בוואטסאפ צרו עימנו קשר בטלפון 074-799-1900
חזור למעלה