דילוג לתוכן המרכזי בעמוד

6 שאלות חובה לפני קניית רכב יד שניה

אם נצטרך להצביע על פרמטר חשוב אחד בקניית רכב, כנראה שנדבר על השקיפות. כשקונים רכב חדש אז הכל הרבה יותר פשוט: עד שהרכב הגיע אלינו הוא עבר במפעל ההרכבה, עלה לאוניה, המתין במגרשי האחסנה ונסע קילומטרים בודדים לכל היותר. ברכב יד שניה, לעומת זאת, יש הרבה מאוד מידע שצריך לחשוף. מאז שהרכב עזב את שערי המפעל עברו מספר שנים וכמה עשרות אלפי קילומטרים או יותר. כל מה שקרה בתקופה הזו יכול ללמד אותנו רבות על מצבו של הרכב כיום, כך שמלבד הבדיקות הפיזיות של הרכב - יש כמה פריטי מידע שפשוט אסור לוותר עליהם לפני קניה של רכב יד שניה.

יחד עם שי אלוש, מנהל המכירות הארצי של אוטו סנטר, גיבשנו רשימה של הדברים שאתם פשוט חייבים לדעת על המכונית שאתם רוצים לרכוש.

שי אלוש - מנהל מכירות ארצי - אוטו סנטר

1. למי היה שייך הרכב?

הבעלות הקודמת של הרכב יכולה ללמד אותנו לא רק על אופי השימוש ברכב אלא יכולה גם להשפיע על מחירון הרכב. כך למשל המשמעות של רכב בבעלות קודמת של חברת השכרה תשפיע על מחיר המחירון של הרכב ובמקרים מסוימים תדרוש בדיקה מדוקדקת יותר של מצב הרכב.

אם הרכב היה שייך לאחת מחברות ההשכרה או הליסינג ירשם ברישיון הרכב תחת סעיף רישום קודם הביטוי "השכרה/החכר". כאשר מדובר בחברת ליסינג (החכר) כדאי לוודא האם מדובר ברכב ליסינג עם נהג יחיד או נהגים מרובים. ניתן לבקש מחברת הליסינג טופס הצהרה מתאים, שכן גם לזה ישנן השפעות על מחירון הרכב.

אל תשכחו להשוות בין רישום הנסועה ברישיון הרכב לזה המופיע ברכב עצמו – קילומטראז' נמוך יותר ברכב לעומת הרשום ברישיון צריך להדליק נורה אדומה.

יש לזכור כי על פי חוק מכירת רכב משומש (זכאות למידע וגילוי נאות), התשס"ח 2008 - אתם זכאים לקבל טופס גילוי נאות בו מפורטים פרטים מהותיים על הרכב כגון מספר הבעלים הקודם, פרטיהם, מספר קילומטרים ופגיעות ברכב.

אוטו סנטר

2. איפה וכיצד טופל הרכב?

בהתאם לחוק כל אדם יכול לבחור לטפל ברכבו בכל מוסך שירצה גם אם אינו מוגדר כמוסך מורשה יבואן, אך שימו לב כי על הרכב להיות מטופל לכל הפחות במוסך מורשה משרד התחבורה ולא ב"מוסכי מדרכה" אשר אינם עומדים תחת פיקוח מקצועי.

מומלץ לבקש את היסטוריית הטיפולים של הרכב. יתכן ויציגו לכם קבלות שונות עם פירוט הטיפולים ולעיתים גם היסטוריה מודפסת מהמוסך המטפל. בידקו האם הרכב טופל לאורך השנים במועדים המומלצים על ידי היצרן (מספר ק"מ/חודשים המוקדם מביניהם) ומתי נערך הטיפול האחרון. כמו כן ניתן לבקש את הוראות הטיפול ברכב ממחלקת שירות הלקוחות של היבואן – כך תוכלו לדעת האם יש צורך בביצוע טיפולים גדולים יחסית כגון החלפת רצועת תזמון (טיימינג).

אוטו סנטר

3. האם הרכב עבר תאונות?

גילוי עברו התעבורתי של הרכב הוא דבר שקשה יותר לזיהוי, במיוחד כאשר רכב שעבר תאונה לא תוקן במוסך בו בעל הרכב נוהג לטפל. ראשית תוכלו לחפש סימנים מחשידים כגון הבדלי צבע וסטייה בולטת במרווחים השונים בין חלקי הפח. תוכלו גם לחפש שאריות צבע הנוטות להיתפס על גומיות הרכב ובמקומות נסתרים.

בכל מקרה, אל תוותרו על בדיקה במכון בדיקה מקצועי. הבוחנים מיומנים באיתור תאונות.

אוטו סנטר

4. האם מותקנים ברכב אביזרים ומערכות נוספות?

במשך הזמן, חלק מבעלי הרכב מתקינים מערכות שונות ברכב - החל מחיישני חניה, דרך מערכות שמע משודרגות, מערכות בטיחות כמו "מובילאיי" ועד להחלפת  חישוקי הברזל בחישוקי סגסוגת מעוצבים ושיפורי מתלים ומנוע במכוניות ספורטיביות. תוכלו לשאול את נציג המכירות אודות התוספות הקיימות ברכב שאינן קיימות במפרט המקורי של הרכב.

גם במקרה זה חשוב לבדוק שהתוספות הותקנו כחוק. לדוגמה אם ברכב הותקנו חישוקים קלים באופן פרטי, בדקו שמידת הצמיגים והחישוק תואמים לאלו המופיעים ברישיון הרכב.

אוטו סנטר

5. האם הרכב נקי משעבודים?

הערת שיעבוד על הרכב תופיע לרוב בחלקו התחתון של רשיון הרכב. זכרו שלעיתים שיעבוד או משכון הושתו על הרכב לאחר הדפסת הרישיון וניתן לבדוק זאת בעלות של 11 שקלים בלבד באתר רשם המשכונות של משרד המשפטים - התשובה מיידית.

מומלץ לבצע את הבדיקה לפני מעמד העברת הבעלות, מאחר ובסניף הדואר יגבו מכם עמלת טיפול של מעל 50 שקלים בנוסף לדמי אגרת המשכון. ברוב חברות היד השנייה יבצעו זאת כחלק מהשירות. גם בדיקת רכב גנוב מתבצעת בקלות – הזינו את מספר הרכב באתר משטרת ישראל וקבלו תשובה מידית. בחלק מחברות הרכב מתבצעת העברת הבעלות באופן מיידי עם קניית הרכב - במקרים אלו תוכלו להיות שקטים ולדעת כי לא יוכלו להתווסף שעבודים לרכב לאחר שרכשתם אותו.

6. האם הוא מגיע עם אחריות?

כיום מקובל בחברות היד השניה להציע אחריות נוספת על המכונית למרות שעברו להן שנות האחריות שניתנו לה על ידי היצרן. שימו לב לנספח האחריות בעת תהליך הרכישה, לרוב מדובר באחריות על מכלולים עיקריים בלבד כגון מנוע ותיבת הילוכים אך לעיתים מוצעים רכבים שונים עם אחריות מורחבת יותר. עוד חשוב לדעת מה תוקף האחריות מאחר והיא מוגבלת בזמן ובקילומטראז'.

למאמר זה התפרסמו 3 תגובות

יעוץ מקצועי חינם לפני קניית רכב
  • צור קשר בוואטסאפ
  • התקשר אלינו

הוספת תגובה

תגובות

תגובות לכתבה

לייעוץ מקצועי חינם:צרו עימנו קשר בוואטסאפ צרו עימנו קשר בטלפון 074-799-1900

מתחמי תוכן

  • ליסינג במקום לרכוש רכב, אפשר פשוט לעשות ליסינג. מה זה אומר אייקון ליסינג
  • ביטוח רכב כל מה שחשוב לדעת על ביטוח רכב. המלצות, טיפים ומדריכים אייקון ביטוח רכב
  • מימון לרכב רכישת רכב בתשלומים, מתי זה משתלם ומה חשוב לדעת אייקון מימון לרכב
  • רכב יד שניה כל מה שצריך לדעת ברכישת רכב משומש וממה צריך להזהר אייקון רכב יד שניה
  • טרייד אין מפתח תמורת מפתח: לשלם רק את ההפרש לרכב חדש יותר אייקון טרייד אין
  • בחר רכב
לפי דגם
או לפי קטגוריה
לייעוץ מקצועי חינם:צרו עימנו קשר בוואטסאפ צרו עימנו קשר בטלפון 074-799-1900
חזור למעלה