בחר רכב
רכב חדש 2017
רכב משנים קודמות

גזור ושמור: הבדיקות היומיומיות שישאירו את המכונית שלנו בכושר

תחזוקת רכב


קבלו את הבדיקות שכל אחד מאתנו יכול לבצע בעצמו כדי לוודא שהרכב תקין ובטיחותי. מה לבדוק כל שבוע ומה בכל חודש וגם - איך אפליקציות עוזרות לנו במשימהבדק וכתב: אסף בר-שי


בדיקה יומית


איך הוא נוסע?
לא צריך להרים מכסה מנוע כדי להבחין ברעשים שונים-מהרגיל מכיוון המנוע או מקורות אחרים במרכב. רק צריך להקשיב. שימו לב גם אם במקרה האוטו "מושך" מעט הצידה, למרות שבאמצעות ההגה אתם מכוונים את הרכב דווקא ישר, ואם הבלמים מגיבים היטב, כמו שאתם מכירים. חריגות בתחומי הרעשים ופעולת הכיוון והבלימה של הרכב ירמזו לכם שיש תקלה מכאנית שדורשת התייחסות, אולי מיידית. אם אתם יודעים מה לחפש - חפשו ומצאו. אם לא - חפשו ומצאו מוסך.

תחזוקת רכב

מה האפליקציה אומרת
לבדוק את הרכב? יש אפליקציה בשביל זה! אם אתם עוקבים אחרי iCar אזי בוודאי שמעתם על אפליקציית אנג'י (Engie) וחברותיה (המפורסמת שבהן - Torque Pro). מדובר ביישומונים שמתחברים לרכיב אלקטרוני (שכדאי לקנות. נסו דרך אנג'י עצמה או חפשו OBD2 Bluetooth Diagnostic Scanner וגם ודאו שהוא מתאים לרכב שלכם). באמצעות החיבור האפליקציות בוחנות את מערכות הרכב השונות ומדווחות לכם ישירות על תקלות - ואת זאת הן יודעות לעשות ללא ליאות מדי נסיעה.


בדיקה שבועית

האם כל הנוריות תקינות
הדליקו כל פנס ואור שאתם יכולים, כולל האיתות, והקיפו את הרכב. האם כל האורות תקינים? עם בודק נוסף מבחוץ קל יותר לבדוק תאורה משתנה (אור גבוה, נמוך, חניה) וכמובן - אם תאורת הבלם והנסיעה-לאחור תקינות. אם לא מצאתם קרבן סיוע, העמידו את הרכב עם הישבן לכיוון קיר כלשהו ובדקו את תקינות אורות הבלם והרוורס באמצעות החזר האור על הקיר.

איך הרכב נראה?
אתם כבר בחוץ, עם הנורות, כעת הקיפו את הרכב ושימו לב לחריגות מהמצב הרגיל והטוב. האם כיסויי הגלגל ("צלחות") יושבים במקומם? עובדת בונוס: לעתים רעידות חזקות בהגה נובעות, לא פחות ולא יותר, מכיסוי גלגל שאינו מהודק למקומו. האם יש שבר או סדק כלשהו באחד הפנסים או הזכוכיות? לאלו יש נטייה ללכת ולהתרחב עד שהזכוכית מתפרקת. האם כל חלקי המרכב מהודקים למקומם כרגיל, או שהרכב נפגע בלי ששמתם לב? שלחו יד למגבים, מלפנים ומאחור, האם הגומי תקין או ישן ומתפורר, ודורש החלפה?

האם יש נזילות
הזיזו מעט את הרכב והציצו ברצפה שעליו עמד כעת במשך כמה שעות. האם יש שם נזילות שנראות לחות וטריות? לא בטוחים? התכופפו והציצו בגחון המכונית. אם המנוע, או מערכות אחרות, נוזלות, בעיקר אם זו נראית נזילה רצינית, כדאי שהרופא יבדוק.

תחזוקת רכב

מה מצב הצמיגים
שווה להחזיק מד לחץ אוויר קטן ונייד במכונית. אלו אינם יקרים והם יציגו לעיניכם תוצאות עקביות, לעומת המשאבות בתחנות הדלק, שלעתים תכופות אינן מדויקות כלל. כך אפשר גם לבדוק את מצב הצמיגים בלי לנסוע בכל פעם אל תחנת הדלק וגם - עדיף שבבדיקה הצמיגים יהיו "קרים" ולא אחרי נסיעה. העדיפו מד לחץ אוויר שכולל גם בדיקת עומק החריצים, וכך תוכלו לבדוק באופן יעיל ומדויק יותר גם עד כמה רבה שחיקת הצמיג, או שהגיע זמנו לשכב עם אבותיו בחצר האחורית של מחסן הצמיגים, כדי שאתם תמשיכו להגיע בשלום לביקור אצל סבא.

מה מתחת למכסה המנוע?
לא חשבתם שנוותר על הקטע של פתיחת מכסה המנוע, נכון? ובכן, פתחו את מכסה המנוע… ראשית, הסתכלו סביבכם בזריזות: האם אתם מזהים חוטים משוחררים? רצועות שנראות נפולות? השפרצות של נוזלים? כל אלו עשויים להצביע על בעיה שדורשת טיפול. הציצו במצבר ונסו לזהות אם התפתחה קורוזיה סביב החיבורים או שישנה סביבו נזילה

יש שמן?
ודאו שהרכב עומד במישור. בדיקה בעלייה/ירידה תציג תוצאות שגויות. ודאו גם שמנוע הרכב היה כבוי במשך זמן מספק לפני הבדיקה. שלפו את מדיד שמן המנוע (לרוב הקצה שלו יהיה צבוע בצבע בולט, כמו צהוב) וודאו שמפלס השמן נמצא בטווח הנכון, בין רמת המינימום למקסימום. אם יש צורך - הוסיפו שמן, אבל היזהרו שלא להוסיף מעבר לרמת המקסימום, שגם היא אינה טובה למנוע.
מעבר לשמן המנוע, הסתכלו מהצד על מיכל הפלסטיק החצי-שקוף של נוזל קירור המנוע. האם מפלס הנוזל בסביבה התקינה? אם לא - דחוף, מלאו נוזל קירור תקני.
ועוד דבר אחרון מתחת למכסה המנוע. אם אתם קוראים את הכתבה בחורף, מלאו מים במיכל נוזל המגבים. שלא ייגמרו לכם המים באמצע סערה, אחרי רבע שעה של נסיעה רצופה אחרי משאית שמשפריצה בוץ אינסופי.

תחזוקת רכב

בדיקה חודשית

הבדיקות השבועיות, ונוסף עליהן:

מה מצב הנוזלים?
מתחת למכסה המנוע ישנם נוזלים נוספים, מעבר לשמן המנוע, נוזל הקירור ומי המגבים. מדובר בשמני תיבת ההילוכים, הבלמים ומערכת ההיגוי. אנחנו ממליצים לפתוח את ספר הרכב ולבדוק את מיקום המדידים השונים, באם הבדיקה כוללת שליפת מדיד או הצצה בצד המיכל וכן המלצות כיצד לבצע את בדיקות המפלס השונות וכמובן - איזה נוזל יש למלא במידה ומתגלה חוסר. יצוין שבחוסר בכל אחד מאלה ייתכן שמדובר בבעיה שדורשת טיפול במוסך, בעיקר בנוזל הבלמים. את בדיקת נוזל תיבת ההילוכים בצעו אחרונה - כיוון שהיא דורשת התנעה של מספר דקות לפני הבדיקה.
אם לא מילאתם לאחרונה נוזל במיכל מי המגבים, זה הזמן.

גלגל רזרבי לחוץ
לצד בדיקת לחץ האוויר ותקינות ארבעת הצמיגים ברכבכם, בדקו גם את לחץ האוויר ותקינות הצמיג החליפי, שנמצא לרוב ברצפת תא המטען או מתחתיו. אם זהו גלגל רזרבי קטן, אזי לחץ האוויר הנדרש בו יהיה לרוב שונה מהותית מזה הנדרש בצמיגים הרגילים.

תחזוקת רכב

יש ג'ק?
בדקו שהמגבה (ג'ק) נמצא במקום וגם שערכת פתיחת ברגי הגלגלים תקינה. לא חובה, אבל נמליץ גם לוודא שיש לכם במכונית נוריות רזרביות לתאורות המרכזיות, לפחות: נורות הבלמים, אורות הדרך, התאורה האחורית ונוריות האיתות.

ומילה אחרונה. הרשימה נראית מעט ממושכת, אבל אחרי פעם-פעמיים תגלו שמדובר בתהליך של דקות ספורות בכל פעם. התמורה בראש השקט שווה בהחלט. זהו, נגמר. סעו לשלום...

למאמר זה התפרסמו 2 תגובות.
הוספת תגובה
הוספת תגובה
כותרת:
שם:
תגובה:


1. הכתבה הזאת לא נכונה  מלא טעויות, ממליץ ל- icar לשנות.

מכונאי רכב,18.05.2017

2. כתבה מצויינת  כל הכבוד!

,21.05.2017
ייעוץ מקצועי לפני קניית רכב 072-33-44-806
רכב חדש יד שניה

או:

מדורים מדריכים