בחר רכב
רכב חדש 2020
רכב משנים קודמות

אושר: משרד התחבורה יסבסד מערכות בטיחות לרכב משומש

מערכת מובילאיי


לקוחות שיתקינו מערכות התראה (כדוגמת מובילאיי) יזכו להטבה של 1,500 שקל באגרת הרישוי. הבעיה: התקציב מספיק רק ל-4% מהמכוניות בישראלמאת מערכת iCar

תקנה חדשה שנכנסה לתוקף תעניק הנחה בגובה של 1,500 שקלים באגרת הרישוי השנתית לכלי רכב שיותקנו בו מערכות בטיחות. ההנחה תינתן לכלי רכב פרטיים ומסחריים עד 3.5 טון, משנת ייצור 2000 ומעלה שנרשמו בארץ עד ל-1 במאי 2017 ונמצאים בבעלות פרטית או ליסינג פרטי. מדובר בהתקנת שתי מערכות בטיחות לפחות, הכוללות מערכת התראת סטייה מנתיב ומערכת שמירת מרחק מלפנים.

מערכת מובילאיי

על פי התקנה החדשה, נהג שיתקין ברכבו את שתי המערכות יהנה מהנחה של עד 1,500 שקלים באגרת הרישוי השנתית לרכב. ההנחה תתפרס על פני שלוש שנים. בשנתיים הראשונות יקבל בעל הרכב הנחה בגובה של עד 700 שקלים באגרת הרישוי, בכל שנה, ובשנה השלישית יקבל הנחה בגובה של 100 שקלים נוספים.


שלוש החברות שקיבלו עד כה הרשאה להתקנת המערכות הן מובילאיי, איווקס ואדי מערכות (יבואנית מערכת Movon הקוריאנית). החברות נדרשו להתחייב על מחיר מרבי שלא יעלה על 2,100 שקלים למערכת כולל התקנה. יצוין כי חלק מחברות הביטוח מעניקות כיום הנחות בביטוח לבעלי רכב שהתקינו מערכות בטיחות ברכבם, כך שלהערכת משרד התחבורה בעל הרכב יוכל לקבל למעשה את מלוא ההחזר עבור התקנת המערכות.

עם זאת, הממשלה הקצתה למשרד התחבורה סכום של 180 מיליון שקל שיאפשר הענקת הנחות עבור 120 אלף כלי רכב משומשים -  שהם בסך הכל כ-4% מכלי הרכב הנמצאים כיום על כבישי ישראל. מדובר בכ השר כץ הודיע כי בכוונתו לבקש ממשרד האוצר תקציב נוסף שיאפשר להגדיל את מספר כלי הרכב המשתתפים בתכנית, אך כל עוד התקציב לא ינתן - ייתכן וגורלה של התכנית יהיה דומה לזה של תכנית הגריטה, שנסגרה בגלל מחסור בתקציב.

כדי ליהנות מההטבה, על בעל הרכב להתקין מערכת בטיחות מאושרת, באמצעות מתקין מורשה. המתקין ידווח למשרד התחבורה על התקנת המערכת, וההטבה תופחת אוטומטית מדמי אגרת רישוי הרכב. לאחר ההתקנה יקבל בעל הרכב אישור מהמתקין, המהווה אסמכתא למקרה של בעיה בקבלת ההטבה.

מערכת MOVON

מי שיתקין את המערכות בתקופה של 60 יום לפחות ממועד חידוש הרישיון יקבל את ההחזר הראשון כבר באגרת הרישוי הקרובה. מי שיתקין בטווח זמן קטן יותר מחודשיים – יזוכה בהחזר האגרה בשנה שלאחר מכן. יצוין כי ההטבה ניתנת לרכב ולא לבעל הרכב, כך שלאחר מכירת הרכב לא יהיה זכאי הבעלים להטבות נוספות. כמו כן, במקרים של גניבת הרכב או השבתתו לא יהיה זכאי הבעלים להמשך תשלומי הזיכוי.

עוד ברשימת החריגים - לקוחות שרכשו רכב מהיבואן ובו מותקנת מערכת בטיחות, לא יזכו להטבה באגרת הרישוי. כך גם לגבי כלי רכב הנמצאים בליסינג עסקי או תפעולי (ההטבה תינתן ללקוחות פרטיים או לכאלו המחזיקים רכב בליסינג מימוני). כמו כן, ההטבה לא תינתן למערכות שהותקנו לפני יום כניסת התקנה לתוקף (25.9.2017), ולא תתאפשר התקנה של מערכות התראה משומשות וגם לא העברה של מערכות בין כלי רכב שונים.

על פי החלטת שר התחבורה ישראל כץ, החל מ-1 בינואר 2018 יחויב כל רכב חדש המיובא לישראל להצטייד במערכות בטיחות. כיום מותקנות המערכות בכ-60% מכלי הרכב הפרטיים המיובאים לארץ. החל מ-1 בנובמבר 2016 מחויבים בהתקנת מערכות הבטיחות, מערכת בקרת סטייה מנתיב ומערכת שמירת מרחק מלפנים, גם אוטובוסים ומשאיות משנת ייצור 2012 ואילך.

למאמר זה התפרסמו 0 תגובות.
הוספת תגובה
הוספת תגובה
כותרת:
שם:
תגובה:


ייעוץ מקצועי לפני קניית רכב 072-33-44-806
רכב חדש יד שניה

או:

מדורים מדריכים