בחר רכב
רכב חדש 2020
רכב משנים קודמות

אושר: המדינה תממן מערכות בטיחות למכוניות משומשותצעד חסר תקדים: מדינת ישראל תממן התקנה של מערכות "מובילאיי" ו"אייווקס" במכוניות שיוצרו משנת 2000 ואילך, ותחייב התקנה של מערכות דומות במשאיות ואוטובוסיםמאת נועם ריין

צעד משמעותי במאבק בתאונות הדרכים, או הצלחה של פעילות לוביסטים אינטנסיבית? כנראה שהתשובה נמצאת איפשהו באמצע. הממשלה אישרה את תכניתו של שר התחבורה והמודיעין, ישראל כץ, להפחתת מספר הנפגעים בתאונות דרכים באמצעות מתן תמריצים לבעלי רכב להתקין מערכות בטיחות מצילות חיים בכלי הרכב.

על פי התכנית, מערכות הבטיחות יותקנו בכלי רכב משנת 2000 ואילך. ראש הממשלה, בנימין נתניהו, החליט על הקמת צוות משותף של משרדי התחבורה והאוצר שיבחן את דרכי המימון של הרפורמה. לדברי כץ, מערכות הבטיחות על כלי הרכב ימומנו במלואן על ידי המדינה ובעלי הרכב לא יצטרכו לשאת בעלות רכישת המערכות והתקנתן.


רדאר מאחורי המראה, מסך התרעות קטן על הדשבורד. מערכת מובילאיי
מדובר בשלוש מערכות בטיחות אקטיבית שאינן מתערבות במערכות הרכב, אלא רק מתריעות בצפצוף. המערכות הנדרשות על ידי משרד התחבורה תואמות לחלוטין את המפרט שמציעות כיום "מובילאיי" ו"אייווקס": מערכת בקרת סטייה מנתיב, המתריעה בפני הנהג על סטייה מחוץ לנתיב הנסיעה, מערכת ניטור מרחק מלפנים, המזהה מכשול מלפני הרכב או אי שמירת מרחק ומערכת לזיהוי הולכי רגל, המזהה הולכי רגל החוצים או ההולכים על הכביש בעת נסיעת כלי הרכב.

מערכת לזיהוי הולכי הרגל שתותקן באוטובוסים היא מערכת חדשה שעדיין לא חדרה לשוק הישראלי. המערכת כוללת כוללת זיהוי מלא של הולכי הרגל ועצמים נוספים הממוקמים ב"שטחים המתים" שלצידי האוטובוס ובכך היא מבטיחה בטיחות מקסימאלית של הולכי רגל מסביב לאוטובוס ובחזיתו. על פי תכניתו של השר כץ, אוטובוסים ומשאיות יחויבו להתקין את המערכת כתנאי לחידוש הרישיון.ממחקר של משרד התחבורה האמריקני עולה כי 93% מתאונות הדרכים נגרמות כתוצאה מהגורם האנושי, והתראה מוקדמת של המערכות לנהג עשויה למנוע כ-80% מתאונות הדרכים. לדברי השר כץ, המערכות שנבחרו עשויות למנוע חלק ניכר מתאונות אלה ולחסוך בחיי אדם רבים.

העלות הכוללת של תאונות הדרכים למדינת ישראל מסתכמת מדי שנה בכ-14.5 מיליארד שקלים בשנה. עלויות אלה כוללות בין השאר בזבוז ימי עבודה, נזקים לרכוש ולנפש, ימי אשפוז, עמידה בפקקים ועוד.

מהנתונים עולה עוד כי בשנת 2014 הותקנו כ-40 אלף מערכות סטייה מנתיב, ניטור מרחק מלפנים וזיהוי הולכי רגל בכלי רכב בישראל, וכתוצאה מכך נחסכו חייהם של 11 בני אדם. התקנת מערכות כאלה בכל כלי הרכב הישנים משנת 2000 ואילך, צפויה לחסוך את חייהם של עשרות בני אדם מדי שנה.למאמר זה התפרסמו 0 תגובות.
הוספת תגובה
הוספת תגובה
כותרת:
שם:
תגובה:


ייעוץ מקצועי לפני קניית רכב 072-33-44-806
רכב חדש יד שניה

או:

מדורים מדריכים