בחר רכב
רכב חדש 2020
רכב משנים קודמות

זמן פרידה: המכוניות שכבר לא נמכרות בישראל

זמן פרידה: המכוניות שכבר לא נמכרות בישראל


תהיתם לאן נעלמה סקודה ראפיד ומה קורה עם סוזוקי סלריו? שני אלו, ועוד דגמים רבים אחרים, נעלמו מהשוק ולא ישובו עודמאת נועם ריין

כאשר דגם חדש מגיע לשוק, כמעט אי אפשר להתעלם מכך. ברוב המקרים יבואניות הרכב מודיעות על ההשקה במסיבת עיתונאים חגיגית או בהודעה רשמית לעיתונות, שמלווה בקמפיין פרסומי רחב היקף. אך מה קורה כאשר דגם מפסיק להימכר? בדרך כלל המידע על כך נשמר בסוד מסיבות שונות, תדמיתיות ואחרות.

במהלך השנה האחרונה עזבו את ישראל מספר דגמים משמעותיים, בהם כאלו שנמכרו כאן באלפים רבים מדי שנה. הסיבות להפסקת השיווק מגוונות: לעיתים היצרנית היא זו שמסיימת את חייו של הדגם, במקרים אחרים נוצר מצב של חוסר כדאיות כלכלית ולפעמים העדפות הצרכן פשוט משתנות - ודגם שהיה פופולארי בעבר מוצא את עצמו במבצעים אגרסיביים לטובת חיסול המלאי הקיים, ללא המשך יבוא.

קיה אופטימה

קיבצנו לפניכם את הרשימה של הדגמים שעוד הספיקו להימכר כאן בשנת 2019, אך נטשו את השוק המקומי במהלך החודשים האחרונים. ישנם דגמים נוספים שלא תוכלו לקנות כיום (ביניהם פולקסווגן פאסאט, ניסאן מיקרה, רנו טווינגו וסובארו B4), אך מכיוון שכל אלו יוחלפו בקרוב בדגמים עדכניים יותר ויחזרו לשוק בכוחות מחודשים - בחרנו שלא להכליל אותם ברשימה.


אופל מוקה, אופל זאפירה - המותג אופל עבר לאחרונה טלטלות רבות, כאשר לאחר המעבר מהבעלות של ג'נרל מוטורס לקבוצת PSA הצרפתית עבר זכיון היבוא הישראלי מקבוצת שלמה ללובינסקי. בתקופת הביניים הזו נפרדנו מדגמים רבים, בהם גם האסטרה המשפחתית, אך בעוד זו עשויה לחזור לשוק בשנה הבאה לאחר מתיחת הפנים - הרי שרכב הפנאי אופל מוקה והמיניוואן אופל זאפירה ישארו בדפי ההיסטוריה.

אופל זאפירה

אלפא רומיאו מיטו וג'ולייטה - אחרי כעשור ומבלי שנמצאה לה יורשת, אלפא מורידה מפס הייצור את המיטו הקטנה. הג'ולייטה הקומפקטית יצאה גם היא מההיצע בשל הפסקת הייצור של גרסת הבנזין האוטומטית, אך קיימים סיכויים קלושים שתשוב בשנה הבאה בגרסה מעט שונה. היצע הדגמים שנותר כולל את הג'וליה, הסטלביו וה-4C הספורטיבית, ובשנה הבאה יצטרף אליהן רכב פנאי קטן יותר בשם "טונאלה". יורשת לג'ולייטה עשויה להופיע בעוד כשנתיים.

אלפא רומיאו גולייטה

יונדאי סונטה - עדכון נוסחת המס הירוק בחודש אפריל האחרון הוציא את הסונטה ההיברידית מקבוצת הזיהום השניה, והשית עליה מס נוסף של עשרות אלפי שקלים. בשל כך החליטה היבואנית להפסיק את השיווק, כפי שקרה עם קיה אופטימה, אך ייתכן והדגם החדש של הסונטה יצליח בשנה הבאה לעבור את משוכת המיסוי המאתגרת.

יונדאי סונטה

סוזוקי סלריו - מכונית המיני של סוזוקי, יורשת האלטו, לא זכתה להצלחה מרשימה בקטגוריה בה מככבות יונדאי i10, קיה פיקנטו ושברולט ספארק. גם לאחר עזיבתה היבואנית תמשיך להציע מגוון רחב של מכוניות קטנות, הכולל את הסוויפט, הבאלנו והאיגניס.

סוזוקי סלריו - צילום פבל צרניצקי

סקודה ראפיד, סיאט טולדו - צמד המשפחתיות הקטנות נחלו כאן הצלחה במשך שנים רבות, אך נטשו את הזירה במהלך השנה החולפת. את מקומה של הראפיד כבר הספיקה לתפוס סקודה סקאלה, אך היא תשווק בתצורת האצ'בק בלבד ותתחרה בקטגוריה של פולקסווגן גולף וסיאט לאון, ולא בזירת התת-משפחתיות הדועכת.

סקודה ראפיד

פיאט טיפו, 500X ופולבאק - אחרי שבשנה שעברה נפרדה יבואנית פיאט מהפנדה ומה-500L, השנה עזבו את ישראל 3 דגמים נוספים שלא זכו להצלחה המצופה. הטיפו משתייכת לסגמנט המשפחתיות הקטנות שכמעט ונכחד, ה-500X היתה יקרה ביחס למתחרותיה הצעירות והפולבאק אכזב את היצרנית - שהחליטה להפסיק את שיתוף הפעולה עם מיצובישי ולוותר על הדגם. כל זה מותיר את פיאט עם ה-500 הקטנה בלבד, שממרום גילה נותרה לבדה באולמות התצוגה. ייתכן ובעתיד יחודש השיווק של הטיפו וה-500X, אך לא ברור מתי זה יקרה.

פיאט 500X - צילום אסף בר-שי

פיג'ו 108, סיטרואן C1 - כמו במקרה של סוזוקי סלריו, מכוניות מקטגוריית המיני מתקשות להצליח בישראל עם מפרט מצומצם של מנוע 1,000 סמ"ק ותיבת הילוכים רובוטית. טויוטה עדיין מחזיקה במלאי זמין מהאייגו המקבילה, אך בלובינסקי - יבואנית פיג'ו וסיטרואן - נשארו עם מלאי מצומצם של C1 בגרסה ידנית בלבד, ולא ברור כמה זמן עוד יימשך הייצור.

פיגו 108

קיה קארנס ואופטימה - המיניוואן הקומפקטי של קיה עוד הספיק להימכר השנה בכמה מאות יחידות, חלקן יועדו לקציני צה"ל, אך כמו מרבית חבריו לקטגוריה - גם הוא מפנה את מקומו לטובת רכבי הפנאי. האופטימה ההיברידית נפגעה מעדכון נוסחת המס הירוק, בדומה ליונדאי סונטה, אך תמשיך להימכר בגרסת הדיזל לנהגי מוניות.

קיה קאנרס

שברולט קרוז - גם המשפחתית של שברולט ידעה כאן ימים יפים, אך הדגם הנוכחי שהושק בסוף 2016 לא הצליח להתרומם מהרגע הראשון - בין היתר בשל היעדר מערכות בטיחות אקטיביות ותחרות עזה מצד המשפחתיות ההיברידיות, שתפסו את הבכורה בציי הרכב.

שברולט קרוז

למאמר זה התפרסמו 6 תגובות.
הוספת תגובה
הוספת תגובה
כותרת:
שם:
תגובה:


1. חבל (לת)  

,16.09.2019

2. ושום מילה על דגמי פורד???  דלק מוטורס חיסלו את המותג בארץ.... מקומם !!!

אלון, נתניה,16.09.2019

3. ומה עם פורד  ומה עם פורד, לא חבל על כאלו רכבים מוצליחם, מה קורה...

,22.09.2019

4. גם פיזו 208gti הופסק היבוא (לת)  

,23.09.2019

5. טויוטה ורסו וטויוטה אוונסיס  גם הורסו והאוונסיס הופסקו לייבא דגמים חדשים

שניצל מטובל בוואסבי,26.09.2019

6. שברולט קרוז - ברוך שפטרנו  שברולט קרוז, חרא של רכב. ריבוי תקלות וְשחיטת במחי...

נדב,29.09.2019
ייעוץ מקצועי לפני קניית רכב 072-33-44-806
רכב חדש יד שניה

או:

מדורים מדריכים