בחר רכב
רכב חדש 2020
רכב משנים קודמות

סקודה מציגה: כך מודדים זיהום אוויר

סקודה מציגה: כך מודדים זיהום אוויר


בינואר 2020 תיכנס לתוקפה באופן סופי תקנת זיהום האוויר המחמירה יורו 6d. מה זה אומר ואיך מודדים זיהום אוויר?מאת רן סגל
 
תקנות זיהום האוויר לכלי רכב מתעדכנות בשנים האחרונות בקצב גבוה יחסית. התקן האירופאי הנוכחי מכונה בשם Euro 6d-Temp (זמני) אך יצרני הרכב כבר מתכוננים לתקן Euro 6d החדש, שיחול בינואר 2020, התקנה תחייב גם רכבים מסחריים קלים מינואר 2021.

סקודה - מעבדת בדיקת זיהום אוויר
 
לאחר שהושלמה הרחבתו של מרכז בדיקות זיהום האוויר של סקודה, חושפת היצרנית הצ'כית כיצד מתבצעת מדידת זיהום האוויר במעבדות החברה.
 

מהנדסי זיהום האוויר עושים שימוש בשלושה מדדים שונים המותאמים למכוניות עם מנועי בעירה פנימית רגילים, מכוניות היברידיות ומכוניות חשמליות. הבדיקה במעבדה מדמה נסיעה בתנאי אמת ומתבצעת על גבי דינמומטר, ובו נמדדים מסת האינרציה של הרכב (בהתאם לדגם עד למהירות של 250 קמ"ש), התנגדות הצמיגים וההתנגדות האווירוודינאמית.
 
בדיקות המעבדה מתבצעות בתא אקלים ייעודי המסוגל לדמות תנאי מזג אוויר שונים. גזי הפליטה נדגמים במספר מוקדים בטווח של 105 מעלות, החל מטמפרטורה של מינוס 40 ועד 65 מעלות צלזיוס. את כוח ההתנגדות מדמה הדינמומטר על-ידי בלימת הגלילים שלו עד עוצמה של 220 קילוואט.

סקודה - בדיקת זיהום בתנאי מעבדה
 
לאחר מכן מודדים את נפח גזי הפליטה וריכוזי החומרים השונים ובהם פחמן חד חמצני, פחמן דו-חמצני, פחמימן, חנקן חמצני, מתאן וכן מספר החלקיקים והמסה שלהם.
חישוב זיהום האוויר מתבצע על-ידי אותן מדידות מדוייקות וחישוב מתמטי בהתאם למאפייני נהיגה שונים.
 
מספטמבר 2018 גזי הפליטה נמדדים בתקן WLTP (קיצור ל-Worldwide Harmonized Light Vehicle Test Procedure) ובדיקת RDE (קיצור ל-Real Driving Emissions). בקצרה, תקן WLTP מחייב בדיקת מעבדה בשילוב בדיקות בתנאי אמת. לשם כך מתקינים בחלקה האחורי של המכונית מכשור מדידה בזמן נהיגה בכבישים ציבוריים.

סקודה - בדיקת זיהום בתנאי אמת
 
ומה לגבי מדידות זיהום לרכבים היברדיים וחשמליים? ירוסלב מנספלד, לשעבר ראש מחלקת טכנולוגיית מנועים, מציין כי מדידות זיהום לרכבים היברידיים הן דווקא מורכבות יותר וגוזלות זמן רב יותר, זאת מאחר ויש לבצע מדידות על פני מצבי טעינה שונים ומיקוד לא רק בזיהום אלא גם בפרמטרים חשמליים שונים. לגבי מכוניות חשמליות הסביר מנספלד כי בדיקות "אגזוז" לא יתבצעו, אך יהיה צורך למדוד צריכת חשמל וטווח טעינה של הסוללה.
למאמר זה התפרסמו 0 תגובות.
הוספת תגובה
הוספת תגובה
כותרת:
שם:
תגובה:


ייעוץ מקצועי לפני קניית רכב 072-33-44-806
רכב חדש יד שניה

או:

מדורים מדריכים