בחר רכב
רכב חדש 2020
רכב משנים קודמות

אודי מפתחת בולם זעזועים שיפיק חשמלבולם זעזועים חדש מפיתוחה של אודי עושה שימוש בזרוע המחוברת למעין דינמו ויפיק חשמל בכל מעבר על שיבוש או מהמורהמאת פבל צ'רניצקי

בעולם הרכב יש פיתוחים שמשאירים אותנו עם פה פעור. המצאות שהמורכבות, התכנון והירידה לפרטים שבהן מעוררי ההשתאות ברמה שלא מאפשרת לאף בר דעת חובב טכנולוגיה להישאר אדיש.

בולמי זעזועים חשמליים אודי

מהצד השני של המתרס, יש גם לא מעט המצאות שגורמות לנו להרים גבה ופשוט לא להבין למה אנחנו צריכים את זה. אבל הפיתוח האחרון של אודי, מעין הכלאה בין בולם זעזועים לבין דינמו, השאיר אותנו רק עם שאלה אחת: איך (לעזאזל) לא חשבו על זה קודם?!

 
ד"ר אינג' סטפן קנירש (Stefan Knirsch), חבר דירקטוריון המייצג את מחלקת הפיתוח של היצרנית הגרמנית, מסביר את המערכת בצורה פשוטה יחסית: "כל בור, כל מהמורה וכל עקומה מפעילים אנרגיה קינטית על הרכב. כיום, האנרגיה הזו נספגת על-ידי בולמי הזעזועים ומאוחר יותר מתפזרת בצורת חום. עם המערכת החדשה המשלבת מערכת חשמל של 48 וולט לצד מערכת ה-12 וולט הראשית, אנו יכולים לעשות באנרגיה הזו שימוש".

בולמי זעזועים חשמליים אודי

באיורים שצורפו להודעה לעיתונות ניתן לראות כי המערכת מורכבת מזרוע אופקית המחוברת בצידה האחד לגלגל ובצידה השני לצילינדר. בתוך הצילינדר נמצאת תמסורת גלגלי שיניים ואלטרנטור.

בולמי זעזועים חשמליים אודי

ברגע שהזרוע עולה או יורדת, היא מפעילה כוח סיבובי על חלקיו הפנימיים של הצילינדר, ומערכת גלגלי השיניים ככל הנראה מצליחה להפוך את התנועות הקצרות יחסית של הגלגל לתנועות ארוכות יותר שיצליחו לסובב את האלטרנטור מספיק כדי להפיק חשמל.

הספק המערכת נמוך יחסית, אך אודי מצהירה כי בבדיקות שערכה, הפיקו בולמי הזעזועים בין 3 וואט על כבישים חדשים ועד 613 וואט בכבישים צדדים משובשים. תוצאות המקבילות לחסכון של 3 גרם של פחמן דו-חמצני לקילומטר.

אודי אינה עוצרת בבולמים לבדם, ומציינת כי כבר בשנה הקרובה תשלב אותם ואת מערכת ה-48 וולט עם מערכת היברידית קלה שתוכל לחסוך עד 0.7 ליטר של דלק ל-100 ק"מ.


למאמר זה התפרסמו 2 תגובות.
הוספת תגובה
הוספת תגובה
כותרת:
שם:
תגובה:


1. המערכת יקרה ומסובכת. לא מבין מה התועלת בסוף. (לת)  

נהג,14.08.2016

2. ככל שהמערכות מורכבות כך עלות הטיפולים במוסך (לת)  

דן חסכן,15.08.2016
ייעוץ מקצועי לפני קניית רכב 072-33-44-806
רכב חדש יד שניה

או:

מדורים מדריכים