מכוניות סאלון של אלפא רומיאו, רכב פנאי של פיאט ובלי לנצ'יה: תכנית החומש של קונצרן פיאטקונצרן פיאט-קרייזלר חשף בפני המשקיעים את תכנית העבודה ל-5 השנים הקרובות - שממוקדת בשווקים של ארה"ב ואסיה
מאת נועם ריין

קונצרן פיאט-קרייזלר פרסם השבוע באופן מפורט ומקיף את תכנית החומש כפי שהוצגה בפני המשקיעים, וסיפק הצצה מרתקת לדגמים שנראה בעתיד הקרוב. על פי התכנית שהוצגה, השאיפה היא להגדיל את המכירות ברחבי העולם מ-4.4 מיליון רכבים בשנת 2013, ל-7 מיליון רכבים ב-2018 - כאשר הרווח הנקי של הקונצרן צפוי לעלות מכמיליארד יורו בשנה, לסכום של כ-5 מיליארד יורו בשנת 2018. כיצד מתכנן קונצרן הענק להגיע למספרים האלו, ומה הדגמים הצפויים להגיע לישראל בשנים הקרובות? להלן תכנית העבודה כפי שהוצגה:

פיאט
פיאט היא המותג שמהווה את ה"לחם והחמאה" של הקונצרן, אך למרות זאת ההערכה היא שדווקא באירופה - המגרש הביתי של המותג האיטלקי - לא צפוי גידול משמעותי. הצמיחה צפויה לבוא מארה"ב ובעיקר מאסיה, ויעד המכירות הוא 1.9 מיליון מכוניות בשנה לעומת 1.3 מיליון כיום.

בהמשך השנה הנוכחית תציג פיאט את ה-500X, רכב פנאי קומפקטי המבוסס על פיאט 500L. אחרי שבימים אלו נעדרת פיאט מסגמנט המכוניות המשפחתיות, לאחר הפסקת השיווק של הבראבו והסדיצ'י, תושק בשנה הבאה מכונית משפחתית בתצורת סדאן - כאשר רק שנה לאחר מכן, ב-2016, יוצגו גם גרסאות ההאצ'בק והסטיישן. המשמעות ברורה: היעד הוא קודם כל ארה"ב וסין.
בשנת 2016 תושק גם סופר מיני חדשה שתחליף את הפונטו, וב-2017 יוצג רכב פנאי חדש וכנראה גדול יותר מה-500X. ב-2018 יוצג הדור החדש של פיאט פנדה.


פיאט 500L טרקינג. תהווה בסיס ל-500X / צילומים: יצרן
אלפא רומיאו
זהו כנראה המותג המרתק ביותר של הקונצרן, שיזכה לדחיפה משמעותית ולהרחבה של היצע הדגמים בשנים הקרובות. דווקא אלפא מיטו, שזכתה להצלחה לא רעה מאז השקתה ב-2008, צפויה להיעלם בשנתיים הקרובות ולא תוצג לה מחליפה - שכן בשווקי היעד, בעיקר ארה"ב, אין ביקוש למכוניות מסוגה. אלפא ג'ולייטה תוחלף ב-2016 וייתכן שתוצג גם גרסת סדאן, וב-2015 תשיק אלפא מכונית מנהלים שתחליף את ה-159 - כנראה תחת השם "ג'וליה".

בין השנים 2016-2018 צפויה אלפא לחזק את מתקפת הדגמים החדשים עם מכונית סאלון שתתחרה בב.מ.וו סדרה 5, עם שני רכבי פנאי ומכונית ספורט נוספת שתמוצב מעל ה-4C. המטרה המוצהרת היא להכפיל ביותר מפי 5 את המכירות עד לשנת 2018.

לנצ'יה
מותג היוקרה האיטלקי, שכיום נשען על ההיסטוריה המפוארת ועל מספר דגמים בפיתוח של פיאט וקרייזלר, צפוי להיעלם מהמפה כמעט לחלוטין. דגמי קרייזלר שמשווקים באירופה תחת המותג לנצ'יה, וכן הדלתא הקומפקטית, יצאו לחלוטין מהתמונה - ותישאר רק האפסילון הקטנה, המבוססת על פיאט 500, בכדי לשמר את שם המותג לנצ'יה. האפסילון כנראה תשווק באיטליה בלבד.


לנצ'יה אפסילון. שריד בודד של מותג ותיק / צילום: גלעד ארצי

קרייזלר
היעד של הקונצרן מבחינת המותג האמריקני הוא לחזור למספרים של לפני 10 שנים, טרם המשבר בארה"ב. את שנת 2013 סיימה קרייזלר עם 350,000 מכירות, ובסוף שנת 2018 מקווים בקרייזלר לרשום 800,000 מכירות. הדרך עוברת בהצגה של מגוון דגמים חדשים, שכן כיום מתחרה קרייזלר ב-3 סגמנטים בלבד.

בנוסף לקרייזלר 300 הסאלונית והגרנד וויאג'ר הנצחית, הושקה השנה קרייזלר 200 שתתחרה בסגמנט המנהלים יחד עם פורד מונדיאו ושברולט מאליבו. הדגם צפוי להגיע לישראל בהמשך השנה.
ב-2016 תוצג מכונית משפחתית סדאן בשם קרייזלר 100, שתתחרה בטויוטה קורולה, ובאותה שנה יוצג גם הדור החדש של הגרנד וויאג'ר - כולל גרסה חשמלית נטענת. ב-2017 יוצג רכב פנאי גדול עם 7-8 מושבים, שיתחרה בפורד אקספלורר ויוצע אף הוא בגרסה חשמלית נטענת. ב-2018 תשיק קרייזלר דור חדש ל-300, וכן רכב פנאי בינוני (במונחים אמריקאיים) שיתחרה ביונדאי סנטה פה.

ג'יפ
מותג השטח האמריקאי הוא בין הבודדים בקונצרן שרשם גידול ב-5 השנים האחרונות, ולכן לא צפוי לעבור טלטלות משמעותיות. במהלך 2014 תימשך השקת הרנגייד, רכב הפנאי הקומפקטי שהוצג בז'נבה. ב-2016 יושק מחליף לג'יפ קומפאס, שיתחרה בסגמנט הפנאי הקומפקטי מול טויוטה ראב 4 ויונדאי ix35. גרנד צ'ירוקי חדש צפוי לצאת רק ב-2017, כאשר שנה לאחר מכן יוצג לו אח גדול ויוקרתי.


ג'יפ רנגייד. יתחרה בסקודה יטי ושברולט טראקס עם מראה ייחודי

דודג'
למרות ההשקה המחודשת של המותג דודג' בשוק הישראלי בשנים האחרונות, הרלוונטיות שלו עבורנו נמוכה. במהלך השנה הנוכחית יוצג דור חדש למכונית הספורט דודג' צא'רג'ר, והחידוש הבא צפוי רק באמצע 2016 - אז יושק דור חדש לדודג' דארט המשפחתית. במקביל יושק דור חדש למיניוואן ג'רני. בתחילת 2018 תשיק דודג' מכונית סופר מיני, שתוצע גם בגרסת סדאן. קשה לדעת מה מתוך כל זה עשוי להגיע לישראל.

מסחריות
בשקט בשקט, חטיבת הרכבים המסחריים של פיאט מהווה עוגן חשוב בקונצרן - כאשר מי שאחראית ללא מעט מההישגים היא פיאט סטראדה, טנדר פתוח על בסיס הפונטו. אצלנו, כמובן, הדגם לא משווק. במהלך השנה הקרובה יחל השיווק של מתיחת הפנים של פיאט דוקאטו, עוד רב מכר, ובשנה הבאה יוצג דור חדש לפיאט דובלו. הפיורינו, ואחיו התאום פיאט קובו, יוחלפו בדור חדש ב-2016 - אז גם יוצג טנדר חדש וגדול יותר מהסטראדה.פרארי
המותג האקזוטי, שמוכר כ-7,000 מכוניות בעולם מדי שנה, צפוי לשמר את קצב הפעילות הנוכחי - עם השקה של דגם נוסף בכל שנה. תימשך הפעילות האינטנסיבית בענף הפורמולה 1.

מזראטי
מותג הספורט-יוקרה האיטלקי מחזיק כיום ב-4 דגמים בהיצע: מזראטי גיבלי החדשה יחסית, מזראטי קוואטרופורטה שגם היא הוחלפה לאחרונה בדגם חדש, ומכוניות קופה וקבריולה בשמות מזראטי גראן-טוריסמו וגראן-קבריו. בשנים הקרובות יצטרפו להיצע רכב פנאי בשם לוואנטה ומכונית קופה בשם אלפיירי, שתוצע גם ללא גג.


מזראטי אלפיירי קונספט, בחשיפה בתערוכת ז'נבה. מהממת


למאמר זה התפרסמו 0 תגובות.
הוספת תגובה
הוספת תגובה
כותרת:
שם:
תגובה:


ייעוץ מקצועי לפני קניית רכב 072-33-44-806
רכב חדש יד שניה

או:

מדורים מדריכים